Opcije za osobe sa invaliditetom

Skip to main content

Svečano otvorena Ministarska konferencija Centralnoevropske inicijative - Ministar Balint: ,,Veštačku inteligenciju moramo mudro uključiti u našu budućnost”

22. Maj 2025.

Foto: Zoran Petrović, NITRA

Ministar nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Republike Srbije akademik Bela Balint svečano je otvorio Ministarsku konferenciju Centralnoevropske inicijative (CEI) koja se 22. i 23. maja održava u Palati Srbija

Na otvaranju su se pored ministra obratili v.d. pomoćnika ministra spoljnih poslova ambasador Miloš Todorović i zamenica generalnog sekretara CEI-a Ivana Pejović. Događaj je moderirala v.d. pomoćnice ministra Ivana Vukašinović.

U svom obraćanju na otvaranju Konferencije ministar Balint je istakao važnost predsedavanja Republike Srbije Centralnoevropskom inicijativom tokom 2025. godine. ,,Veštačka inteligencija ne predstavlja samo tehnološki izazov, ona otvara i niz pitanja koja se tiču našeg društva, ekonomije, obrazovanja, pa i samih vrednosti na kojima počivaju naše institucije. Kao neko ko duboko veruje u pokretačku snagu nauke, ne posmatram veštačku inteligenciju kao brzo rešenje za sve probleme, već kao inovaciju koju moramo mudro i promišljeno uključiti u naš budući razvojni okvir”, istakao je on. ,,U ime Republike Srbije, kao domaćina skupa, želim Vam dobrodošlicu i uspešan rad. Verujem da će ovo okupljanje rezultovati ne samo zajedničkim zaključcima, već i dodatnom energijom za dalju saradnju”, poručio je ministar Balint.

Konferencija, pod nazivom ,,Priprema za eru veštačke inteligencije”, osmišljena je kao dvodnevna platforma za razmenu iskustava, nacionalnih politika i dobrih praksi u oblasti veštačke inteligencije, sa akcentom na evropske i globalne trendove, kao i mogućnosti za unapređenje regionalne saradnje. Program kombinuje institucionalna izlaganja, tematske prezentacije, panel diskusije i bilateralne sastanke.

V.D. pomoćnika ministra spoljnih poslova ambasador Miloš Todorović osvrnuo se na važnu ulogu Srbije kao dela Globalnog partnerstva za veštačku inteligenciju. ,,Danas ćemo iskoristiti ovu priliku da definišemo dosadašnji napredak, podelimo iskustva i učvrstimo kolektivni pristup veštačkoj inteligenciji, zarad dobrobiti čitavog društva. Nastavićemo utvrđenu tradiciju CEI-a koja se ogleda u deljenju znanja i progresu, okupljanjem vrsnih umova na jednom mestu kako bismo diskutovali o tome kako da osiguramo da veštačka inteligencija bude za dobro svih”, poručio je Todorović.

Ministarsku konferenciju Centralnoevropske inicijative organizovalo je Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Republike Srbije u saradnji sa Ministarstvom spoljnih poslova. Događaj je okupio visoke zvaničnike i eksperte iz svih 17 zemalja članica CEI-a, kao i predstavnike međunarodnih organizacija, istraživačkih instituta i institucija koje se bave razvojem i primenom veštačke inteligencije. Cilj konferencije je da omogući otvorenu i konstruktivnu razmenu stavova iz oblasti veštačke inteligencije među državama članicama CEI-a.

Zamenica generalnog sekretara CEI-a Ivana Pejović izrazila je radost povodom toga što CEI zastupa upravo u Srbiji. ,,Ove godine Republika Srbija nije samo predsedavajuća CEI-a, već i kopredsedavajući Globalnim partnerstvom za veštačku inteligenciju sa Slovačkom. Ti događaji predstavljaju idealnu priliku za diskutovanje o temi veštačke inteligencije i napredovanju na ovom polju”, poručila je ona. ,,Mnogo je izazova koje pred nas postavlja veštačka inteligencija. Verujem da ćemo uspeti da iskoristimo priliku da, ne samo adekvatno reagujemo na promenu, već je i zajedno oblikujemo. CEI je spreman da odigra svoju ulogu”, poručila je Pejović.

Centralnoevropska inicijativa predstavlja najstariji i najveći regionalni međuvladin forum na prostoru Centralne, Istočne i Jugoistočne Evrope. Osnovana je 1989. godine i ima 17 zemalja članica. U 2025. godini Republika Srbija ima čast da predsedava ovom inicijativom. Predsedavanje predstavlja dobru priliku za unapređenje regionalne saradnje, pokretanje novih inicijativa i promociju nacionalnih prioriteta iz oblasti nauke, inovacija, digitalne transformacije, kulture i drugih srodnih oblasti.

Pogledajte još vesti