Državni sekretari
Vukašin Grozdić
Vukašin Grozdić, rođen u Beogradu, svoju profesionalnu karijeru u javnom sektoru započeo je 2016. godine u Kabinetu ministra državne uprave i lokalne samouprave, gde je radio na realizaciji brojnih projekata značajnih za reformu javne uprave sa ciljem da državna uprava bude u službi građana. Od 2017. do 2022. godine radio je kao savetnik predsednika Vlade Republike Srbije, gde se istakao u upravljanju kompleksnim projektima, posebno u oblastima digitalizacije, obrazovanja, nauke i programa obuka za potrebe tržišta rada. Poseban doprinos dao je tokom pandemije korona virusa, gde je radio u timu na poslovima odgovora na kriznu situaciju. Od 2022. godine imenovan je za državnog sekretara u Ministarstvu nauke, tehnološkog razvoja i inovacija i u tom periodu aktivno je radio na unapređenju programa obrazovanja studenata doktorskih studija, digitalizaciji naučno-istraživačkih rezultata i administrativnih postupaka, kao i na reformi sistema plata naučnika i istraživača, koja je doprinela boljem socio-ekonomskom statusu naučne zajednice.
Na poziciji državnog sekretara, Grozdić je posvećen unapređenju naučnih dostignuća i njihovoj primeni. Svojim iskustvom doprinosi jačanju saradnje između akademske zajednice, privatnog i javnog sektora, kao i promociji tehnološkog napretka i inovacija u Republici Srbiji. Njegov rad usmeren je na razvoj i implementaciju strateških inicijativa koje podržavaju digitalnu transformaciju, naučnu izvrsnost i razvoj naučnog podmlatka u zemlji.
Pohađao je Devetu gimnaziju „Mihailo Petrović Alas“ u Beogradu, a svoje akademsko obrazovanje nastavio je na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, na kojem je diplomirao i masterirao. Trenutno istražuje temu digitalne pismenosti odraslih na doktorskim studijama Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Tokom studija bio je stipendista Ministarstva prosvete i Fonda za mlade talente „Dositeja“.
Želeći da doprinese spremnosti države Srbije na različite bezbednosne izazove, 2015. godine odlazi na Vojnu akademiju, gde pohađa program obuke za rezervne oficire Vojske Srbije za rod pešadija. Po završenom programu stiče čin potporučnika u rezervi kao prvi u klasi.
Miroslav Trajanović
Dr Miroslav Trajanović, redovni profesor Mašinskog fakulteta Univerziteta u Nišu u penziji, ima više od 40 godina iskustva u primeni informacionih tehnologija u mašinstvu i medicini. Ta iskustva obuhvataju modeliranje problema, pisanje programa za rešavanje različitih inženjerskih problema i edukaciju studenata u oblasti IKT i biomedicinskog inženjerstva. Stručnjak je za računarsko programiranje, CAD, metodu konačnih elemenata, aditivne tehnologije, reverzni inženjering i biomedicinski inženjering. Od 2007. do 2013. godine bio je šef Katedre za proizvodno informacione tehnologije i menadžment na Mašinskom fakultetu Univerziteta u Nišu.
Autor je više od 300 naučnih radova objavljenih u časopisima ili na naučnim konferencijama. Član je uređivačkih odbora i recenzent u više časopisa iz oblasti mašinstva i IKT. Objavio je više knjiga i bio editor više knjiga i zbornika radova međunarodnih konferencija, uključujući i dve monografije u izdanju Springer-a.
Učestvovao u realizaciji 15 nacionalnih naučnih projekata uz podršku Vlade i privrede Srbije. Takođe je bio rukovodilac projekta ili vođa radnih paketa za 10 nacionalnih projekata uglavnom iz oblasti IT i mašinstva, kao i dva FP6, šest FP7, četiri Horizon 2020 i dva Horizon Europe projekta.
Profesor Trajanović je u poslednjih 20 godina bio veoma aktivan u radu mnogih tela ministarstava zaduženih za nauku, a između ostalog, bio je:
- Od 2004. do 2007. godine predsednik Ekspertske komisije za mašinstvo i industrijski softver Ministarstva nauke i zaštite životne sredine Republike Srbije
- Od 2007. do 2010. godine predsednik Ekspertske komisije za industrijski softver i informatiku Ministarstva za nauku i tehnološki razvoj Republike Srbije
- Od 2010. do 2017. godine predsednik Matičnog naučnog odbora za elektroniku, telekomunikacije i IT Ministarstva za nauku i tehnološki razvoj Republike Srbije. U tom periodu bio je član radne grupe koja je pisala Strategiju naučnog i tehnološkog razvoja Republike Srbije za period 2016 – 2020 – Istraživanje za inovacije
- Od 2008. do 2013. godine predstavnik Srbije u Programskom odboru FP7 PEOPLE
- Od 2008. do 2017. predstavnik Srbije u Steering group for human resources and mobility Evropske komisije
- Od 2008. do 2020. godine je bio osnivač i koordinator EURAXESS mreže Srbije
- Od 2014. do 2020. godine predstavnik Srbije u programu Evropske komisije Horizont 2020 za ERC-FET-MSCA
Član tima Republike Srbije u pred-pristupnim pregovorima 2014. godine za ulazak Srbije u Evropsku uniju za Pregovaračko Poglavlje 25 – nauka i istraživanje.