Opcije za osobe sa invaliditetom

Skip to main content

Inovacioni forum Srbija – Francuska

Inovacioni forum Srbija – Francuska pokrenut je 2022. godine s ciljem podsticanja tematskih razmena u skladu sa zajedničkim izazovima s kojima se suočavaju obe zemlje

U duhu deljenja najboljih praksi i znanja u oblastima od obostranog interesa, preduzetnici i istraživači okupljaju se za okruglim stolovima kako bi se informisali i razmenili mišljenja o različitim vizijama upravljanja inovacijama. Na taj način, Forum odgovara na potrebu za promocijom nauke, ekspertize i kapaciteta srpsko-francuskih visokoškolskih ustanova, institucija i industrije.

Forum je osmišljen kako bi povezao istraživačke i poslovne aktere, podstičući razvoj inovativnih rešenja i proizvoda koji mogu otvoriti nova radna mesta za mlade talente u Srbiji.

Međunarodno priznati francuski naučnici iz prestižnih institucija, kao što su INRIA, Univerzitet Grenobl Alp i CNRS, predstaviće svoje vizije inovacija, dok će srpski stručnjaci iz Instituta za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo (IMGGE), Fonda za nauku, Fonda za inovacionu delatnost i Mašinskog fakulteta predstaviti vodeće projekte francusko-srpske saradnje u oblasti valorizacije istraživanja.

U okviru foruma, u partnerstvu sa Fondacijom Tempus, organizuje se hakaton kako bi se kod mladih promovisao preduzetnički duh.

Takođe, u saradnji sa French Tech Belgrade, organizuje se prateći događaj posvećen finansiranju inovacija, koji okuplja ključne aktere kao što su DSI (Digital Serbian Initiative), BPI France i PWC.

Forum pruža priliku i za istaknute predstavnike francuskih startapa, poput X-Sun, Aerophile Group, kao i predstavnike vodećih francuskih korporacija, uključujući Schneider Electric, Thales, Orange, Dassault Systemes, Renault Group, Eviden, JCDecaux i STMicroelectronics, koji će podeliti svoja iskustva i vizije inovacija.

Nakon foruma, u popodnevnim satima, održava se "Mission France", jedinstvena inicijativa namenjena podršci srpskim startapima u njihovoj "misiji otkrivanja tržišta", omogućavajući im da unaprede svoj izvoz i privuku nove investicije.

Ključni ciljevi foruma:

  • Pozicioniranje Srbije i Francuske kao lidera u inovacijama – Na francuskoj strani, cilj je promocija programa Mission France, Bourses France Excellence, IT makes SciENSE i Plan France 2030. Na srpskoj strani, fokus je na inicijativama Fonda za inovacionu delatnost i Fonda za nauku.
  • Mapiranje srpskih istraživača i kompanija, uključujući startape i ključne industrijske aktere, u cilju razvoja R&D projekata u prioritetnim oblastima za obe zemlje.
  • Promovisanje naučne saradnje kroz PHC projekte, podsticanjem istraživača da apliciraju na Horizon Europe programe.
  • Pozicioniranje Foruma kao prepoznatljivog i nezamenljivog događaja u francusko-srpskoj saradnji na polju inovacija.

AGENDA

03-04-2025
  • 09.30

    Registracija i kafa dobrodošlice

  • 10.00

    Svečano otvaranje
    Učesnici:
    Dr Jelena Begović, ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija,
    Clara Chapazz, ministarka za AI (TBC)

  • 10.20

    Glavno predavanje "AI Health campus vision"
    Predavač: Antoan Tešnjere, direktor Paris Sante Campus

  • 11.00

    Kafe pauza

11.20 – 11.55 Panel 1: Primena veštačke inteligencije u održivom i inovativnom transportu

Učesnici:
Dr Nenad Mijatović, direktor za nauku o podacima i veštačku inteligenciju, Alstom – Fokus na javni prevoz
Lorens Bešon, operativna direktorka, Software République – Fokus na održivu i povezanu mobilnost
Aleksandar Bojanić, regionalni direktor, AIRBUS: Ai satellite apps for better transports

Moderator: Jelisaveta Lazarević, FEFA Fakultet

11.55 – 12.30 Panel 2: Primena veštačke inteligencije u zdravstvu
INSERM – Fokus na tehnološke istraživačke akceleratore

Učesnici:
Žan-Fransoa Bero, direktor za inovacije, Advans
Dr Nikola Vitković, vanredni profesor, Univerzitet u Nišu
Predstavnik Eurasanté
IMGGE – prof.dr Aleksandra Dragićević, savetnik za AI u zdravstvu, C4IR
Prof.dr Karmen Stankov, profesor, Univerzitet u Novom Sadu – Kako alati veštačke inteligencije mogu poboljšati dijagnostiku kancera

Moderator: Jelisaveta Lazarević, FEFA Fakultet

12.30 – 13.05 Panel 3: Primena veštačke inteligencije u energetskom sektoru i materijalima

Učesnici:
Karolin Vijaruž, generalna direktorka, EIT Manufacturing
Marijana Milićević, vođa R&D projekata, Saint-Gobain – Kako veštačka inteligencija može smanjiti vreme i energiju potrebnu za razvoj novih materijala
Prof.dr Danijela Marković, istraživački direktor, CNRS - THALES LAB
Prof.dr Milan Zdravković, vanredni profesor, Mašinski fakultet, Univerzitet u Nišu – Kako veštačka inteligencija može optimizovati distribuciju energije

Moderator: Jelisaveta Lazarević, FEFA Fakultet


13.15 - 14.30 Kraj foruma i svečani ručak

ORGANIZATORI