Државни секретари
Др Марија Гњатовић
Др Марија Гњатовић је научница и стручњакиња са богатим искуством у областима биотехнологије, имунологије и развоја дијагностичких и терапеутских решења. Кроз вишегодишњи рад у научноистраживачком, институционалном и иновационом окружењу, остварила је значајне резултате у унапређењу примене науке у пракси. Од 2025. године обавља функцију државне секретарке у Министарству науке, технолошког развоја и иновација Републике Србије, где доприноси обликовању политике усмерене ка јачању домаћих истраживачких и иновационих потенцијала.
Рођена 1983. године у Смедереву, др Марија Гњатовић је основне академске студије завршила на Технолошко-металуршком факултету Универзитета у Београду, на смеру биохемијско инжењерство и биотехнологија. Докторску дисертацију из области биотехничких наука одбранила је 2018. године на истом факултету.
До преузимања јавне функције, била је директорка Института за примену нуклеарне енергије – ИНЕП (2022–2025), где је предводила институционалну трансформацију кроз ,,SAIGE” програм Светске банке, и позиционирала ИНЕП као кључног актера у националној БИО4 иницијативи, са циљем развоја биоекономије и транслационе медицине у Србији. Као научница и лидер, афирмисала је концепт трансфера знања и технологије из лабораторије ка индустрији и здравственом систему.
Током пандемије COVID-19 руководила је развојем регистрованих ,,Елиса” тестова у Србији и водила кључне серопреваленцијске и епидемиолошке студије у сарадњи са домаћим и међународним институцијама – укључујући UNDP, WHO и USAID. Др Гњатовић је пионир у развоју рекомбинантних моноклонских антитела у Србији, као основе за савремене дијагностичке тестове и третмане.
У области иновација, остварила је изузетне резултате – аутор је бројних примењених техничких решења и патената, укључујући међународну пријаву за детекцију птичјег борнавируса. Као главни инвентор на више од десет комерцијализованих иновација, добитница је Националне награде за најбољу технолошку иновацију (2019). Један је од оснивача прве Канцеларије за трансфер технологије при ИНЕП-у. Године 2023. основала је стартап компанију Immunora д.о.о., која развија платформу за детекцију антиген-специфичног ћелијског одговора у узорцима серума испитаника, доприносећи директној примени научних резултата у здравственој дијагностици.
У свом јавном деловању, др Гњатовић је била члан Управног одбора Фонда за иновациону делатност (од 2020, у два мандата), као и Савета Факултета за физичку хемију Универзитета у Београду. Активна је чланица више стручних удружења, укључујући Биохемијско друштво Србије, Друштво паразитолога и Српско хемијско друштво.
Као државна секретарка, др Марија Гњатовић доноси јединствену комбинацију научне стручности, искуства у управљању иновацијама и стратешке визије. Њена мисија је да допринесе развоју модерног, отвореног и конкурентног научно-иновационог система Републике Србије, са снажним ослонцем на примењена истраживања, повезивање науке и привреде и међународну сарадњу.

Проф. др Александра Шуваковић
Проф. др Александра Шуваковић је ванредни професор на Филолошко-уметничком факултету Универзитета у Крагујевцу.
Основне, мастер и докторске студије завршила је на Филолошком факултету у Београду. На Катедри за италијанистику одбранила је докторску дисертацију на тему ,,Настава италијанског језика као другог страног језика у раном узрасту".
Поље њеног научног истраживања је примењена лингвистика.
Објавила је више десетина научних радова у међународним, иностраним и домаћим научним часописима и зборницима, учествовала на бројним научним конференцијама у земљи и иностранству.
Била је истраживач на два домаћа научно-истраживачка пројекта, као и сарадник на више међународних научно-стручних пројеката.
У Влади Милоша Вучевића била је државни секретар у Министарству просвете.
Говори италијански, француски и енглески језик.