Опције за особе са инвалидитетом

Skip to main content

Посебни саветници министра

Даринка Лековић

Даринка Лековић је стручњак с богатим искуством у области јавне управе. Рођена је 1983. године у Београду. Дипломирала је на Факултету политичких наука Универзитета у Београду 2005. године, стекавши звање Дипломираног политиколога за међународне послове. На Факултету политичких наука Универзитета у Београду је и магистрирала 2012. године.

Своју професионалну каријеру је започела 2005. године у Министарству просвете и спорта Републике Србије (касније Министарство просвете и Министарство просвете, науке и технолошког развоја), где је, између осталог, у периоду до јула 2017. године обављала и дужност руководиоца Групе за јавност рада, планирање и извештавање о раду Министарства.

Касније се придружила Кабинету министра задуженог за иновације и технолошки развој у Влади Републике Србије, где је од јула 2017. до марта 2022. године вршила функцију посебног саветника министра и заменика шефа Кабинета, а од марта 2022. године била је и шеф Кабинета. Од новембра 2022. године је у Министарству науке, технолошког развоја и иновација Владе Републике Србије на позицији шефа Кабинета, а од марта 2023. године је посебни саветник министра који обавља послове шефа кабинета Министарства.

Даринка Лековић је усавршила своје знање на специјалистичким постдипломским студијама на Факултету политичких наука Универзитета у Београду, као и кроз Дипломатску академију Министарства спољних послова. Положила је државни стручни испит за рад у државним органима 2006. године, као и дипломатско-конзуларни испит у Министарству спољних послова Републике Србије 2007. године.

Поред матерњег језика, Даринка Лековић поседује напредно знање енглеског и руског језика.

Јован Милић

Јован Милић рођен је у Нишу.

Дипломирао је 2019. године на Машинском факултету, Универзитета у Нишу као један од најбољих студената и први у генерацији. Мастер рад под називом „Пројекат реорганизације Канцеларије за локални економски развој и пројекте Града Ниша“ одбранио је, поново, први у генерацији те студије завршава са просечном оценом 9.70 и са 8 додатних ЕСПБ бодова. Усавршавао се у области финансија на  програму ICE Универзитета Кембриџ.

Аутор је више романа. За заслуге у области јавних делатности, председник Републике Србије одликовао га је сребрном медаљом. Добитник је највишег признања Града Ниша, награде „11. јануар“, као једини ученик у историји додељивања награде, као и награде Hello! Магазина за личност године. Такође, био је први средњошколац који је учествовао на Копаоник Бизнис Форуму – променимо Србију у Европи која се мења. Добитник је Награде Градске општине „Црвени Крст“ за резултате постигнуте у школи и у ученичком предузетништву. Добитник је похвалнице Њ.К.В. престолонаследника Александра Карађорђевића за изванредан успех у средњем образовању. Јануара 2016. добија највише признање Министарства просвете, науке и технолошког развоја – Светосавску награду за допринос развоју образовања у Републици Србији, као једини студент те године. Октобра 2016. добија признање ГО Медијана – Дукат Медијане, а у децембру исте године добија награду „Браћа Карић“. У августу 2017. постаје заслужни грађанин Општине Пантелеј. ЕГЗИТ фондација прогласила га је за Младог хероја Србије. Био је стипендиста Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије.

О њему су снимане две документарне емисије. „Добро у људима“, емитована на ТВ Н1 и „Живот прича“, емитована на ТВ Прва.

Његови научни радови из области енергетике и процесне технике представљени су на међународним конференцијама „ДЕМИ“ и „СИМТЕРМ 2019“. Био је члан организационог комитета СИМТЕРМ конференције, коју организује Машински факултет, Универзитета у Нишу и Друштво термичара Србије, али и организационог комитета ACAICS 2020 конференције (Applied classical and constructial semigroups), коју организује Центар за примењену математику Машинског факултета у Нишу.

Оснивач је и глобални директор хуманитарне организације „Нађи Раула“, чији је фокус промоција младих талената, подршка угроженима и борба за основна људска права. Оснивач је бројних конференција, а посебно се издваја Форум младих научника, који је покренуо још као ученик средње школе. Временом Форум је постао бренд Града Ниша. Као студент, покренуо је живу задужбину - Награду „Светислав Милић – младима од срца“, која се додељује истакнутим младим људима за изванредне резултате у шест званичних категорија.

Професионалну каријеру започео је као сарадник „Color Media Communications“ из Београда, затим је био менаџер комуникација Студентске организације „ЕСТИЕМ“. Од 2018. године главни је организатор и сарадник ИТКонект-а. Стручну праксу обавио је у Градској управи Града Ниша. Током 2021. године постаје део тима Градске управе за друштвене делатности Града Ниша. У периоду од 2021. до 2024. године, био је одборник у Скупштини Града Ниша. Марта 2022. започиње каријеру у компанији Инфостуд 3 у Суботици, где је радио као пројектни менаџер. Децембра 2022. године придружио се тиму министра др Јелене Беговић.

Учесник је међународног пројекта СИЕТЛУ, који је финансиран од стране Европске уније. Аутор је текста „Србија је моја земља, за њу вреди изгарати“ , објављеног у дневном листу „Вечерње новости“.

Оснивач је и глобални директор непрофитног магазина „Нови Миленијум“, чији је циљ промоција младих талената и здравих стилова живота. Страствени је читалац литературе из области историографије и међународних односа. Изузетно цени рад М. Вебера. Течно говори енглески и учи шпански језик.

Зоран Томић

Зоран Томић рођен је 1988. године у Крушевцу где и тренутно живи и ради. Основну школу и гимназију завршио је у Крушевцу, а основне и мастер студије на Економском факултету у Нишу. Тренутно је докторанд на Економском факултету у Нишу и запослен као асистент на Пољопривредном факултету у Крушевцу, где је ангажован од 2018. године.

Носилац је већег броја признања међу којима су Светосавска награда Културног центра Крушевац 2016. године за допринос развоју науке у Крушевцу, награда Капетан Миша Анастасијевић за допринос развоју науке у Расинском округу 2015. године. Промоцијом науке и астрономије активно се бави од 2005. године.

Оснивач је астрономског удружења "Еурека" 2010. године и члан астрономског друштва "Алфа". Тренутно је члан управног одбора Друштва астронома Србије и Национални координатор манифестације "Светска недеља Свемира" испед истоимене асоцијације при Уједињеним нацијама. Координатор је и пројекте активности "Свесрпска потрага за астероидима" и реализатор два студентска пројекта "Астрономија из фотеље" - изградња астрономске опсерваторије у Нишу 2012. године и "Екорасвета" - изградња соларне електране и постављање лед расвете у дворишту ПМФ-а у Нишу.

Добитник је стипендија Фонда за подстицај развоја младих талената града Крушевца, Фонда "Доситеја", Министарства просвете за докторске студије, ПЕЦД стипендије компаније Филип Морис из Ниша.

Члан је Српске напредне странке од 2013. године где је обављао већи број функција на нивоу градског одбора у Крушевцу. Тренутно је члан председништва СНС-а и потпредседник градског одбора у Крушевцу. Обављао је функције одборника у скупштини града Крушевца 2016 - 2020, био Народни посланик у два сазива од 2020 - 2024 године и тренутно је шеф одборничке групе "Александар Вучић - Крушевац не сме да стане" у скупштини града Крушевца. Говори енглески језик и био је полазник КАС-ове академије и Академије младих лидера Фондације "За спрски народ и државу".

Отац је три детета.