Опције за особе са инвалидитетом

Skip to main content

Свечано отворена Министарска конференција Централноевропске иницијативе - Министар Балинт: ,,Вештачку интелигенцију морамо мудро укључити у нашу будућност”

22. Мај 2025.

Фото: Зоран Петровић, НИТРА

Министар науке, технолошког развоја и иновација Републике Србије академик Бела Балинт свечано је отворио Министарску конференцију Централноевропске иницијативе (ЦЕИ) која се 22. и 23. маја одржава у Палати Србија

На отварању су се поред министра обратили в.д. помоћника министра спољних послова амбасадор Милош Тодоровић и заменица генералног секретара ЦЕИ-а Ивана Пејовић. Догађај је модерирала в.д. помоћнице министра Ивана Вукашиновић.

У свом обраћању на отварању Конференције министар Балинт је истакао важност председавања Републике Србије Централноевропском иницијативом током 2025. године. ,,Вештачка интелигенција не представља само технолошки изазов, она отвара и низ питања која се тичу нашег друштва, економије, образовања, па и самих вредности на којима почивају наше институције. Као неко ко дубоко верује у покретачку снагу науке, не посматрам вештачку интелигенцију као брзо решење за све проблеме, већ као иновацију коју морамо мудро и промишљено укључити у наш будући развојни оквир”, истакао је он. ,,У име Републике Србије, као домаћина скупа, желим Вам добродошлицу и успешан рад. Верујем да ће ово окупљање резултовати не само заједничким закључцима, већ и додатном енергијом за даљу сарадњу”, поручио је министар Балинт.

Конференција, под називом ,,Припрема за еру вештачке интелигенције”, осмишљена је као дводневна платформа за размену искустава, националних политика и добрих пракси у области вештачке интелигенције, са акцентом на европске и глобалне трендове, као и могућности за унапређење регионалне сарадње. Програм комбинује институционална излагања, тематске презентације, панел дискусије и билатералне састанке.

В.Д. помоћника министра спољних послова амбасадор Милош Тодоровић осврнуо се на важну улогу Србије као дела Глобалног партнерства за вештачку интелигенцију. ,,Данас ћемо искористити ову прилику да дефинишемо досадашњи напредак, поделимо искуства и учврстимо колективни приступ вештачкој интелигенцији, зарад добробити читавог друштва. Наставићемо утврђену традицију ЦЕИ-а која се огледа у дељењу знања и прогресу, окупљањем врсних умова на једном месту како бисмо дискутовали о томе како да осигурамо да вештачка интелигенција буде за добро свих”, поручио је Тодоровић.

Министарску конференцију Централноевропске иницијативе организовало је Министарство науке, технолошког развоја и иновација Републике Србије у сарадњи са Министарством спољних послова. Догађај је окупио високе званичнике и експерте из свих 17 земаља чланица ЦЕИ-а, као и представнике међународних организација, истраживачких института и институција које се баве развојем и применом вештачке интелигенције. Циљ конференције је да омогући отворену и конструктивну размену ставова из области вештачке интелигенције међу државама чланицама ЦЕИ-а.

Заменица генералног секретара ЦЕИ-а Ивана Пејовић изразила је радост поводом тога што ЦЕИ заступа управо у Србији. ,,Ове године Република Србија није само председавајућа ЦЕИ-а, већ и копредседавајући Глобалним партнерством за вештачку интелигенцију са Словачком. Ти догађаји представљају идеалну прилику за дискутовање о теми вештачке интелигенције и напредовању на овом пољу”, поручила је она. ,,Много је изазова које пред нас поставља вештачка интелигенција. Верујем да ћемо успети да искористимо прилику да, не само адекватно реагујемо на промену, већ је и заједно обликујемо. ЦЕИ је спреман да одигра своју улогу”, поручила је Пејовић.

Централноевропска иницијатива представља најстарији и највећи регионални међувладин форум на простору Централне, Источне и Југоисточне Европе. Основана је 1989. године и има 17 земаља чланица. У 2025. години Република Србија има част да председава овом иницијативом. Председавање представља добру прилику за унапређење регионалне сарадње, покретање нових иницијатива и промоцију националних приоритета из области науке, иновација, дигиталне трансформације, културе и других сродних области.

Галерија
Погледајте још вести