Opcije za osobe sa invaliditetom

Skip to main content

Republika Srbija na 31. sednici Upravnog odbora ICGEB u Nju Delhiju

14. Maj 2025.

Foto: NITRA

Delegacija Republike Srbije učestvovala je na 31. sednici Board of Governors International Centre for Genetic Engineering and Biotechnology (ICGEB), koja je održana 14. i 15. maja 2025. godine u Nju Delhiju u Indiji

Na ovogodišnjoj sednici su bile prisutne Ivana Vukašinović, v.d. pomoćnika ministra za međunarodnu saradnju i evropske integracije i dr Ivana Strahinić, direktorka Instituta za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo. Funkciju predsedavajuće na 31. sednici ICGEB Board of Governors obavljala je dr Jelena Begović.

Sednica Board of Governors ICGEB predstavljala je najviši forum odlučivanja u okviru ICGEB, na kojem su donete ključne odluke za funkcionisanje i dalji razvoj ove međuvladine naučno-istraživačke organizacije. Ovogodišnja sednica obuhvatila je razmatranje i usvajanje Generalnog programa i budžeta za 2025. godinu, izveštaj generalnog direktora o aktivnostima Centra, kao i izveštaj Spoljnog revizora.

Posebna pažnja bila je posvećena rezultatima naučnih istraživanja u tri sedišta ICGEB – u Trstu, Nju Delhiju i Kejp Taunu, kao i saradnji sa multilateralnim organizacijama, državama članicama, regionalnim istraživačkim centrima i potencijalnim novim sedištima.

Tokom sednice izabrani su članovi Saveta naučnih savetnika (Council of Scientific Advisers – CSA), stručnog tela koje jednom godišnje razmatra naučne aktivnosti komponenti ICGEB, daje preporuke o programu rada i budžetu i savetuje generalnog direktora u vezi sa stručnim, naučnim i tehničkim pitanjima.

Pored zvaničnog dela programa, učesnici su imali priliku da posete laboratorije i istraživačke kapacitete ICGEB u Nju Delhiju, a održani su i kulturni sadržaji i bilateralni susreti na marginama događaja, koji su dodatno doprineli jačanju saradnje među državama članicama.

Aktivno učešće Republike Srbije u radu ICGEB – kroz upravljačke uloge, institucionalno učešće i naučne doprinose – predstavljalo je važan korak u daljem pozicioniranju naše zemlje kao pouzdanog i angažovanog partnera u međunarodnoj naučnoj zajednici. Istovremeno, ovo učešće potvrdilo je strateško opredeljenje Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija za unapređenje globalne saradnje u oblasti biotehnologije i genetičkog inženjeringa.

Galerija