Опције за особе са инвалидитетом

Skip to main content

Република Србија на 31. седници Управног одбора ICGEB у Њу Делхију

14. Мај 2025.

Фото: НИТРА

Делегација Републике Србије учествовала је на 31. седници Board of Governors International Centre for Genetic Engineering and Biotechnology (ICGEB), која је одржана 14. и 15. маја 2025. године у Њу Делхију у Индији

На овогодишњој седници су биле присутне Ивана Вукашиновић, в.д. помоћника министра за међународну сарадњу и европске интеграције и др Ивана Страхинић, директорка Института за молекуларну генетику и генетичко инжењерство. Функцију председавајуће на 31. седници ICGEB Board of Governors обављала је др Јелена Беговић.

Седница Board of Governors ICGEB представљала је највиши форум одлучивања у оквиру ICGEB, на којем су донете кључне одлуке за функционисање и даљи развој ове међувладине научно-истраживачке организације. Овогодишња седница обухватила је разматрање и усвајање Генералног програма и буџета за 2025. годину, извештај генералног директора о активностима Центра, као и извештај Спољног ревизора.

Посебна пажња била је посвећена резултатима научних истраживања у три седишта ICGEB – у Трсту, Њу Делхију и Кејп Тауну, као и сарадњи са мултилатералним организацијама, државама чланицама, регионалним истраживачким центрима и потенцијалним новим седиштима.

Током седнице изабрани су чланови Савета научних саветника (Council of Scientific Advisers – CSA), стручног тела које једном годишње разматра научне активности компоненти ICGEB, даје препоруке о програму рада и буџету и саветује генералног директора у вези са стручним, научним и техничким питањима.

Поред званичног дела програма, учесници су имали прилику да посете лабораторије и истраживачке капацитете ICGEB у Њу Делхију, а одржани су и културни садржаји и билатерални сусрети на маргинама догађаја, који су додатно допринели јачању сарадње међу државама чланицама.

Активно учешће Републике Србије у раду ICGEB – кроз управљачке улоге, институционално учешће и научне доприносе – представљало је важан корак у даљем позиционирању наше земље као поузданог и ангажованог партнера у међународној научној заједници. Истовремено, ово учешће потврдило је стратешко опредељење Министарства науке, технолошког развоја и иновација за унапређење глобалне сарадње у области биотехнологије и генетичког инжењеринга.

Галерија
Погледајте још вести