Opcije za osobe sa invaliditetom

Skip to main content

Predstavnici Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija na Drugom forumu o vrednovanju naučnoistraživačkih institucija

11. Septembar 2024.

Foto: NITRA

Državni sekretar Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Vukašin Grozdić i pomoćnica ministra za nauku dr Marina Soković učestvovali su na Drugom forumu o vrednovanju naučnoistraživačkih institucija pod nazivom „Gradimo bolju nauku“

Forum o vrednovanju naučnoistraživačkih institucija organizovan je u saradnji Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija i Instituta ekonomskih nauka u cilju upoznavanja sa iskustvima drugih razvijenih zemalja, ali i razmatranja mogućnosti za primenu pozitivnih primera iz prakse u Republici Srbiji.

Državni sekretar Vukašin Grozdić otvorio je forum naglasivši značaj učešća akademske zajednice u definisanju kriterijuma za evaluaciju rada naučnih organizacija. Istakao je da su ključni koraci koje Ministarstvo preduzima digitalizacija naučnih razultata i administrativnih procedura, evaluacija rada istraživača, transformacija instituta kroz projekat SAIGE, kao i otpočinjanje rada na Strategiji nauke i tehnološkog razvoja za period 2025-2029.

„Srbija ima snažan istraživački potencijal, koji je kompetitivan na međunarodnom nivou. Verujem da ćemo, kroz saradnju sa međunarodnim ekspertima i dalje ulaganje putem institucionalnog finansiranja, programa Fonda za nauku i Horizont Evropa, osigurati da naša naučna zajednica bude dodatno prepoznata u globalnim okvirima. Oslanjajući se na najbolje međunarodne prakse unapređujemo naučno-istraživački sistem kroz ključne indikatore uspešnosti ustanova i pojedinaca“, izjavio je Grozdić.

Dodatno, ukazao je na značaj portala eNauka, centralizovane digitalne platforme, koja objedinjuje preko 700.000 rezultata naučnih istraživanja. „Ova platforma predstavlja osnovu za transparentnost i dostupnost naučnih rezultata, kako za domaću, tako i za međunarodnu zajednicu. Omogućavajući lak pristup istraživačkim radovima finansiranim od strane države, unapređujemo naučnu saradnju i kvalitet istraživanja u Srbiji“, rekao je Grozdić.

Pomoćnica ministra za nauku dr Marina Soković učestvovala je u panel diskusiji pod nazivom „Perspektive i izazovi u vrednovanju naučnoistraživačkih institucija zasnovane na recenziji“. Kao jedan od ključnih govornika, dr Soković je istakla potrebu za unapređenjem postojećih mehanizama vrednovanja u Srbiji, uz prilagođavanje globalnim standardima i praksama. Poseban fokus stavila je na važnost uvođenja merljivih i transparentnih indikatora, koji bi omogućili objektivniju procenu naučnih postignuća.

„Za dalji razvoj našeg naučnog sistema, neophodno je da izgradimo fleksibilan i efikasan okvir vrednovanja, koji će omogućiti prilagođavanje novim izazovima, a istovremeno osigurati postizanje željenih rezultata. Primena objektivnih i merljivih kriterijuma ključno je za povećanje kvaliteta naučnog rada u Srbiji, čime ćemo, ne samo podići standarde unutar naše zemlje, već i ojačati našu poziciju na međunarodnoj naučnoj sceni. Ovakav pristup će doprineti daljoj integraciji naše naučne zajednice u evropski istraživački prostor“, naglasila je dr Soković.

Forum je okupio stručnjake iz Srbije i inostranstva, sa ciljem razmene iskustava i diskusije o najboljim praksama u oblasti vrednovanja naučnih istraživanja. Predstavljeni su i sistemi vrednovanja iz Italije i Kine, koji mogu poslužiti kao smernice za dalje unapređenje našeg sistema.

Galerija