Представници Министарства науке, технолошког развоја и иновација на Другом форуму о вредновању научноистраживачких институција
Фото: НИТРА
Државни секретар Министарства науке, технолошког развоја и иновација Вукашин Гроздић и помоћница министра за науку др Марина Соковић учествовали су на Другом форуму о вредновању научноистраживачких институција под називом „Градимо бољу науку“
Форум о вредновању научноистраживачких институција организован је у сарадњи Министарства науке, технолошког развоја и иновација и Института економских наука у циљу упознавања са искуствима других развијених земаља, али и разматрања могућности за примену позитивних примера из праксе у Републици Србији.
Државни секретар Вукашин Гроздић отворио је форум нагласивши значај учешћа академске заједнице у дефинисању критеријума за евалуацију рада научних организација. Истакао је да су кључни кораци које Министарство предузима дигитализација научних разултата и административних процедура, евалуација рада истраживача, трансформација института кроз пројекат SAIGE, као и отпочињање рада на Стратегији науке и технолошког развоја за период 2025-2029.
„Србија има снажан истраживачки потенцијал, који је компетитиван на међународном нивоу. Верујем да ћемо, кроз сарадњу са међународним експертима и даље улагање путем институционалног финансирања, програма Фонда за науку и Хоризонт Европа, осигурати да наша научна заједница буде додатно препозната у глобалним оквирима. Ослањајући се на најбоље међународне праксе унапређујемо научно-истраживачки систем кроз кључне индикаторе успешности установа и појединаца“, изјавио је Гроздић.
Додатно, указао је на значај портала еНаука, централизоване дигиталне платформе, која обједињује преко 700.000 резултата научних истраживања. „Ова платформа представља основу за транспарентност и доступност научних резултата, како за домаћу, тако и за међународну заједницу. Омогућавајући лак приступ истраживачким радовима финансираним од стране државе, унапређујемо научну сарадњу и квалитет истраживања у Србији“, рекао је Гроздић.
Помоћница министра за науку др Марина Соковић учествовала је у панел дискусији под називом „Перспективе и изазови у вредновању научноистраживачких институција засноване на рецензији“. Као један од кључних говорника, др Соковић је истакла потребу за унапређењем постојећих механизама вредновања у Србији, уз прилагођавање глобалним стандардима и праксама. Посебан фокус ставила је на важност увођења мерљивих и транспарентних индикатора, који би омогућили објективнију процену научних постигнућа.
„За даљи развој нашег научног система, неопходно је да изградимо флексибилан и ефикасан оквир вредновања, који ће омогућити прилагођавање новим изазовима, а истовремено осигурати постизање жељених резултата. Примена објективних и мерљивих критеријума кључно је за повећање квалитета научног рада у Србији, чиме ћемо, не само подићи стандарде унутар наше земље, већ и ојачати нашу позицију на међународној научној сцени. Овакав приступ ће допринети даљој интеграцији наше научне заједнице у европски истраживачки простор“, нагласила је др Соковић.
Форум је окупио стручњаке из Србије и иностранства, са циљем размене искустава и дискусије о најбољим праксама у области вредновања научних истраживања. Представљени су и системи вредновања из Италије и Кине, који могу послужити као смернице за даље унапређење нашег система.