Posebni savetnik Milić i savetnica za nauku i tehnologiju američkog državnog sekretara dr Gruber obišli Institut za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo
Foto: Anđela Jovanović, NITRA
Tokom trodnevne zvanične posete Republici Srbiji dr Patriša Gruber obišla je IMGGI i istakla da veruje da je Srbija na pravom putu
Posebni savetnik Jovan Milić zajedno sa direktorkom IMGGI-ja dr Ivanom Strahinić i njenim pomoćnikom dr Goranom Jovanovićem sastao se ovom prilikom sa savetnicom dr Gruber i obišao prostorije Instituta i njihovog Centra za sekvenciranje genoma.
“Poseta je bila neverovatno inspirativna, posebno danas kada sam čula o tome šta se ovde radi u oblasti biotehnologije, a čula sam i planove o BIO4 Kampusu, što je veoma uzbudljiv i ambiciozan projekat”, istakla je ovom prilikom dr Gruber. Ona je kazala da je srećna što vidi da postoji saradnja Srbije sa Sjedinjenim američkim državama.
“Moj cilj je da tokom ove posete naučim više, da to znanje prenesem svojoj državi i da pokušam da posredujem intenzivnijoj saradnji. Jedan od načina da se to uradi, iz ugla Stejt departmenta, svakako je Fulbrajtov program. Voleli bismo da se taj program proširi, jer je cilj interakcija među ljudima, kreiranje veza među istraživačima, koje ima potencijal da se pretvori u dugoročnu saradnju, obučavanje novih generacija ljudi koji se bave tehnologijom”, kazala je ona i zaključila da videvši ovdašnju saradnju univerziteta, privatnog sektora, startapa uz podršku Vlade Republike Srbije veruje da je Srbija na pravom putu.
Posebni savetnik ministarke nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jovan Milić istakao je u izjavi za medije nakon ove posete da je srećan što je bio u prilici da sa kolegama sa ovog instituta ugosti dr Gruber. “Pričali smo o tekućim projektima između SAD i Srbije”, rekao je Milić, dodavši da je optimističan kada je reč o postojećoj ali i budućoj saradnji sa SAD-om. “Zamolio sam savetnicu Gruber da državnom sekretaru prenese naše pozdrave i našu inicijativu da uspostavimo još bliže odnose, kada govorimo o nauci i inovacijama. SAD je sedište za preko 70 hiljada strartapa”, rekao je Milić, istakavši da zajedničkim radom možemo da doprinesemo rastu broja strartapa u našem inovacionom ekosistemu. “Svi zajedno možemo doprineti da Srbija dobije prvog jednoroga unutar našeg ekosistema”, rekao je.
Takođe, na sastanku je bilo reči o mogućnosti organizovanja inovacionog foruma SAD - Srbija naredne godine. “Verujemo da nas očekuje nova era u odnosima Sjedinjenih američkih država i Srbije”, zakljuljio je Milić.