Опције за особе са инвалидитетом

Skip to main content

Посебни саветник Милић и саветница за науку и технологију америчког државног секретара др Грубер обишли Институт за молекуларну генетику и генетичко инжењерство

19. Новембар 2024.

Фото: Анђела Јовановић, НИТРА

Током тродневне званичне посете Републици Србији др Патриша Грубер обишла је ИМГГИ и истакла да верује да је Србија на правом путу

Посебни саветник Јован Милић заједно са директорком ИМГГИ-ја др Иваном Страхинић и њеним помоћником др Гораном Јовановићем састао се овом приликом са саветницом др Грубер и обишао просторије Института и њиховог Центра за секвенцирање генома.

“Посета је била невероватно инспиративна, посебно данас када сам чула о томе шта се овде ради у области биотехнологије, а чула сам и планове о БИО4 Кампусу, што је веома узбудљив и амбициозан пројекат”, истакла је овом приликом др Грубер. Она је казала да је срећна што види да постоји сарадња Србије са Сједињеним америчким државама.

“Мој циљ је да током ове посете научим више, да то знање пренесем својој држави и да покушам да посредујем интензивнијој сарадњи. Један од начина да се то уради, из угла Стејт департмента, свакако је Фулбрајтов програм. Волели бисмо да се тај програм прошири, јер је циљ интеракција међу људима, креирање веза међу истраживачима, које има потенцијал да се претвори у дугорочну сарадњу, обучавање нових генерација људи који се баве технологијом”, казала је она и закључила да видевши овдашњу сарадњу универзитета, приватног сектора, стартапа уз подршку Владе Републике Србије верује да је Србија на правом путу.

Посебни саветник министарке науке, технолошког развоја и иновација Јован Милић истакао је у изјави за медије након ове посете да је срећан што је био у прилици да са колегама са овог института угости др Грубер. “Причали смо о текућим пројектима између САД и Србије”, рекао је Милић, додавши да је оптимистичан када је реч о постојећој али и будућој сарадњи са САД-ом. “Замолио сам саветницу Грубер да државном секретару пренесе наше поздраве и нашу иницијативу да успоставимо још ближе односе, када говоримо о науци и иновацијама. САД је седиште за преко 70 хиљада страртапа”, рекао је Милић, истакавши да заједничким радом можемо да допринесемо расту броја страртапа у нашем иновационом екосистему. “Сви заједно можемо допринети да Србија добије првог једнорога унутар нашег екосистема”, рекао је.

Такође, на састанку је било речи о могућности организовања иновационог форума САД - Србија наредне године. “Верујемо да нас очекује нова ера у односима Сједињених америчких држава и Србије”, закљуљио је Милић.

Галерија
Погледајте још вести