Opcije za osobe sa invaliditetom

Skip to main content

Pomoćnik ministra Vladimir Radovanović na panelu „Inovacije povezuju nacije“: ,,Neophodno je sistemski povezati nauku i privredu”

20. Maj 2025.

Foto: Zoran Petrović, NITRA

Pomoćnik ministra nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Republike Srbije Vladimir Radovanović moderirao je panel diskusiju pod nazivom „Inovacije povezuju nacije“ održanoj na izložbenoj postavci Vlade Republike Srbije u okviru 67. Međunarodnog sajma tehnike i tehničkih dostignuća na Beogradskom sajmu

Održani panel je bio posvećen jednoj od najznačajnijih tema savremenog doba - ulozi obrazovanja, saradnje i globalne povezanosti u izgradnji inovacionih ekosistema.

Na panelu su govorili Alin Lok, projektni menadžer kompanije ,,TUM International”, prof. dr Slavica Cicvarić Kostić, redovni profesor na Fakultetu organizacionih nauka, dr Dušan Vasiljević, direktor Odeljenja za konkurentnost i investicije u NALED-u, prof. dr Milan Ranđelović, direktor, Naučno-tehnološkog parka Niš, dr Gabrijela Grujić, direktor Kancelarije za dualno obrazovanje i Nacionalni okvir kvalifikacija i prof. dr Viktor Nedović, direktor ,,SAIGE” projekata.

Tokom panela, Radovanović je objasnio značaj zajedničkog rada nauke i privrede i istakao prednosti takvog načina funkcionisanja. ,,Srbija je zemlja talentovanih ljudi, ideja i ambicija,  ali da bismo ostvarili pun potencijal, potrebno je više od pojedinačnih uspeha. Neophodno je sistemski povezati nauku i privredu, akademske institucije i industrijske potrebe, lokalne inicijative i globalne procese. Upravo kroz takva povezivanja stičemo pristup novim znanjima, tržištima i izvorima finansiranja, i pozicioniramo Srbiju kao aktivnog učesnika na globalnoj tehnološkoj sceni”, istakao je Radovanović.

Dr Vasiljević je istakao da je teško pronaći bilo koju ideju koja prelazi granice tako lako kao inovacije. ,,U samom procesu nastanka inovacije, često se koriste elementi koji su potekli iz drugih kontinenata ili država. Za implementaciju inovacije potrebni su materijali koji su razvijeni u nekim drugim regijama, zemljama ili kontinentima. Naročito ako je inovacija uspešna, ona neće ostati ograničena na malo lokalno tržište, već će pronaći svoju primenu i u drugim zemljama. Retko šta prelazi granice tako lako kao inovacije”, rekao je Vasiljević.
 
Pre početka panel diskusije, rezultate analize inovacionog ekosistema i kompetencija menadžera predstavile su Marija Suzić, savetnica za inovacije i preduzetništvo u NALED-u i prof. dr Slavica Cicvarić Kostić, redovni profesor na Fakultetu organizacionih nauka. One su kroz dosadašnje rezultate projekta „INNOLEADERS“, koji ima za cilj kreiranje i sprovođenje programa obuka za inovacione menadžere, ukazale na značaj sistemskog razvoja menadžerskih kompetencija u inovacionom sektoru.

Galerija
Pogledajte još vesti