Помоћник министра Владимир Радовановић на панелу „Иновације повезују нације“: ,,Неопходно је системски повезати науку и привреду”

Фото: Зоран Петровић, НИТРА
Помоћник министра науке, технолошког развоја и иновација Републике Србије Владимир Радовановић модерирао је панел дискусију под називом „Иновације повезују нације“ одржаној на изложбеној поставци Владе Републике Србије у оквиру 67. Међународног сајма технике и техничких достигнућа на Београдском сајму
Одржани панел је био посвећен једној од најзначајнијих тема савременог доба - улози образовања, сарадње и глобалне повезаности у изградњи иновационих екосистема.
На панелу су говорили Алин Лок, пројектни менаџер компаније ,,TUM International”, проф. др Славица Цицварић Костић, редовни професор на Факултету организационих наука, др Душан Васиљевић, директор Одељења за конкурентност и инвестиције у НАЛЕД-у, проф. др Милан Ранђеловић, директор, Научно-технолошког парка Ниш, др Габријела Грујић, директор Канцеларије за дуално образовање и Национални оквир квалификација и проф. др Виктор Недовић, директор ,,SAIGE” пројеката.
Током панела, Радовановић је објаснио значај заједничког рада науке и привреде и истакао предности таквог начина функционисања. ,,Србија је земља талентованих људи, идеја и амбиција, али да бисмо остварили пун потенцијал, потребно је више од појединачних успеха. Неопходно је системски повезати науку и привреду, академске институције и индустријске потребе, локалне иницијативе и глобалне процесе. Управо кроз таква повезивања стичемо приступ новим знањима, тржиштима и изворима финансирања, и позиционирамо Србију као активног учесника на глобалној технолошкој сцени”, истакао је Радовановић.
Др Васиљевић је истакао да је тешко пронаћи било коју идеју која прелази границе тако лако као иновације. ,,У самом процесу настанка иновације, често се користе елементи који су потекли из других континената или држава. За имплементацију иновације потребни су материјали који су развијени у неким другим регијама, земљама или континентима. Нарочито ако је иновација успешна, она неће остати ограничена на мало локално тржиште, већ ће пронаћи своју примену и у другим земљама. Ретко шта прелази границе тако лако као иновације”, рекао је Васиљевић.
Пре почетка панел дискусије, резултате анализе иновационог екосистема и компетенција менаџера представиле су Марија Сузић, саветница за иновације и предузетништво у НАЛЕД-у и проф. др Славица Цицварић Костић, редовни професор на Факултету организационих наука. Оне су кроз досадашње резултате пројекта „INNOLEADERS“, који има за циљ креирање и спровођење програма обука за иновационе менаџере, указале на значај системског развоја менаџерских компетенција у иновационом сектору.