Opcije za osobe sa invaliditetom

Skip to main content

Korak ka održivoj budućnosti: Predstavljen pionirski projekat prečišćavanja otpadnih voda u Srbiji

13. Septembar 2024.

Foto: NITRA

Državni sekretar Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Vukašin Grozdić i v.d. direktorka Centra za promociju nauke Danijela Vučićević, zajedno sa dr Bojanom Kenig, višim savetnikom za program i koordinatorom Javnog poziva, prisustvovali su predstavljanju projekta „Pionirski pristup oblikovanju održive budućnosti energetski neutralnog i resursno efikasnog prečišćavanja otpadnih voda u Srbiji kroz građansku kokreaciju“ na Građevinskom fakultetu

Ovaj projekat je izabran kao jedan od šest najboljih među 127 prijava u okviru prvog nacionalnog Poziva za finansiranje projekata u oblasti građanskih naučnih istraživanja i zaštite životne sredine.

Projekat je usmeren na energetski neutralno i resursno efikasno prečišćavanje otpadnih voda, predstavlja pionirski pristup koji uključuje građane u istraživanje i implementaciju održivih rešenja u oblasti zaštite životne sredine. Konkretan primer ovog pristupa biće primena u Turističkom centru Divčibare, gde će građani zajedno sa stručnjacima raditi na unapređenju regulative i prečišćavanju otpadnih voda.

Državni sekretar Vukašin Grozdić istakao je značaj projekata i ulogu koju različiti akteri mogu da imaju u zaštiti životne sredine. „Danas smo obišli projekat građanskog istraživanja na Građevinskom fakultetu koji zapravo realizuju stručnjaci sa tri naučne institucije, kao i jedno Udruženje građana, Javno preduzeće i privatna kompanija. Ovo je odličan primer kako se oko teme zaštite životne sredine, koja je svima važna, mogu okupiti različiti akteri iz svih sektora i zajednički raditi na stvaranju održivog razvoja“, izjavio je Grozdić.

Grozdić je naglasio važnost pravovremenog reagovanja i saradnje sa lokalnim zajednicama: „Videli smo da su inicijalni rezultati dobri, da su svi podaci koje Udruženje građana „Održive Divčibare“ prikuplja stavljeni na raspolaganje lokalnoj samoupravi i Javnom komunalnom preduzeću „Vodovod Valjevo“, koje je veoma zahvalno na ovome i ima mogućnost da brzo reaguje i sanira sve ono na šta građani ukazuju“. Dodatno, ukazao je da je neophodno uspostaviti ravnotežu između razvoja i očuvanja prirodnih resursa: „Projekat je pokazao da urbanizacija i omogućavanje kapaciteta za smeštaj turista jesu neophodni, ali ne po cenu životne sredine“.

„Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, zajedno sa Centrom za promociju nauke, podržava ovaj projekat, a građani imaju mogućnost da učestvuju u istraživanju kroz fotografije i ukazivanje na štetne prakse koje ugrožavaju životnu sredinu“, zaključio je Grozdić.

Projekat primenjuje najbolje dostupne tehnike za prečišćavanje otpadnih voda, u skladu sa novim smernicama Evropske unije.

„Građanska naučna istraživanja pružaju mogućnost prikupljanja obimnih podataka sa širokih geografskih prostora, istraživanja složenih tema i demokratizacije naučnog istraživanja. Učestvovanjem građana promovišu se različite perspektive i osnažuju mreže saradnje, doprinoseći ostvarivanju zajedničkih ciljeva“, istakla je Danijela Vučićević.

Projekat se sprovodi u partnerstvu Građevinskog i Mašinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, Udruženja građana „Održive Divčibare“, kompanije 4Waters d.o.o. iz Beograda, Medicinske škole „Dr Miša Pantić“ iz Valjeva, Osnovne škole „Jovan Miodragović“ iz Beograda i JKP „Vodovod Valjevo“.

Pogledajte još vesti