Опције за особе са инвалидитетом

Skip to main content

Корак ка одрживој будућности: Представљен пионирски пројекат пречишћавања отпадних вода у Србији

13. Септембар 2024.

Фото: НИТРА

Државни секретар Министарства науке, технолошког развоја и иновација Вукашин Гроздић и в.д. директорка Центра за промоцију науке Данијела Вучићевић, заједно са др Бојаном Кениг, вишим саветником за програм и координатором Јавног позива, присуствовали су представљању пројекта „Пионирски приступ обликовању одрживе будућности енергетски неутралног и ресурсно ефикасног пречишћавања отпадних вода у Србији кроз грађанску кокреацију“ на Грађевинском факултету

Овај пројекат је изабран као један од шест најбољих међу 127 пријава у оквиру првог националног Позива за финансирање пројеката у области грађанских научних истраживања и заштите животне средине.

Пројекат је усмерен на енергетски неутрално и ресурсно ефикасно пречишћавање отпадних вода, представља пионирски приступ који укључује грађане у истраживање и имплементацију одрживих решења у области заштите животне средине. Конкретан пример овог приступа биће примена у Туристичком центру Дивчибаре, где ће грађани заједно са стручњацима радити на унапређењу регулативе и пречишћавању отпадних вода.

Државни секретар Вукашин Гроздић истакао је значај пројеката и улогу коју различити актери могу да имају у заштити животне средине. „Данас смо обишли пројекат грађанског истраживања на Грађевинском факултету који заправо реализују стручњаци са три научне институције, као и једно Удружење грађана, Јавно предузеће и приватна компанија. Ово је одличан пример како се око теме заштите животне средине, која је свима важна, могу окупити различити актери из свих сектора и заједнички радити на стварању одрживог развоја“, изјавио је Гроздић.

Гроздић је нагласио важност правовременог реаговања и сарадње са локалним заједницама: „Видели смо да су иницијални резултати добри, да су сви подаци које Удружење грађана „Одрживе Дивчибаре“ прикупља стављени на располагање локалној самоуправи и Јавном комуналном предузећу „Водовод Ваљево“, које је веома захвално на овоме и има могућност да брзо реагује и санира све оно на шта грађани указују“. Додатно, указао је да је неопходно успоставити равнотежу између развоја и очувања природних ресурса: „Пројекат је показао да урбанизација и омогућавање капацитета за смештај туриста јесу неопходни, али не по цену животне средине“.

„Министарство науке, технолошког развоја и иновација, заједно са Центром за промоцију науке, подржава овај пројекат, а грађани имају могућност да учествују у истраживању кроз фотографије и указивање на штетне праксе које угрожавају животну средину“, закључио је Гроздић.

Пројекат примењује најбоље доступне технике за пречишћавање отпадних вода, у складу са новим смерницама Европске уније.

„Грађанска научна истраживања пружају могућност прикупљања обимних података са широких географских простора, истраживања сложених тема и демократизације научног истраживања. Учествовањем грађана промовишу се различите перспективе и оснажују мреже сарадње, доприносећи остваривању заједничких циљева“, истакла је Данијела Вучићевић.

Пројекат се спроводи у партнерству Грађевинског и Машинског факултетa Универзитета у Београду, Удружења грађана „Одрживе Дивчибаре“, компаније 4Waters d.o.o. из Београда, Медицинске школе „Др Миша Пантић“ из Ваљева, Основне школе „Јован Миодраговић“ из Београда и ЈКП „Водовод Ваљево“.

Погледајте још вести