Dr Begović na otvaranju Inovacionog foruma: Treba da koncentrišemo snage
Foto: Zoran Petrović / NITRA
Inovacioni forum u organizaciji Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, a koji je realizovan u okviru nacionalnog projekta “Srbija, zemlja nauke, zemlja inovacija”, a u okviru jubilarne 30. konferencije Yuinfo2024 održan je na Kopaoniku u prisustvu velikog broja subjekata inovacionog ekosistema Srbije
Cilj ovog foruma je da okupi sve infrastrukturne subjekte inovacione delatnosti i da podigne njihov kapacitet u oblasti transfera tehnologija. Jedan od glavnih ciljeva nacionalnog projekta pod sloganom “Srbija, zemlja nauke, zemlja inovacija” je promovisanje nauke, povezivanje nauke i privrede, kao i razvijanje i jačanje ekonomije koja se bazira na znanju.
Ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija dr Jelena Begović na otvaranju Inovacionog foruma istakla je značaj projekta Srbija zemlja nauke, zemlja inovacija. “Pokušavamo da približimo građanima, privrednicima i akademiji šta je ono što imamo u okviru inovacionog ekosistema i šta su šanse za ljude da iskoriste ono što je država izgradila kao sistem podrške, bilo da pričamo o finansijama, poreskim olakšicama, različitim fondovima i mentorskom radu”, istakla je ona istakavši da su inovacije te koje dovode do tehnološkog razvoja jednog društva. “Imamo podsticajan regulatorni okvir, razgranatu infrastrukturu i podršku za inovacije, jako dobre poreske podsticaje, iako ih mnogi privrednici još uvek ne koriste”, istakla je ona i pozvala privrednike da istraže koji podsticaji postoje za istraživanje i razvoj u Srbiji.
“Postoji čitav set poreskih olakšica donetih s ciljem da se istraživanje i razvoj ojačaju pre svega u privatnom sektoru, jer tu nam nauka, istraživanje i razvoj u ovom sektoru nisu na zadovoljavajućem nivou”, rekla je dr Begović. “Kao ministarstvo radimo na tome da napravimo dobre mehanizme da spojimo privredu i nauku. Takođe, ono što je jako bitno jeste da mala i srednja preduzeća postanu svesna da su inovacije, istraživanje i razvoj neophodni za dalji napredak kompanije i opstanak na međunarodnom tržištu”, navela je.
Ministarka je podsetila na izmene relevantnih zakona i to da Ministarstvo želi da pokuša da kroz te zakone da podršku pre svega naučnicima i naučnoj zajednici da se upuste u preduzetničke vode. Takođe, Strategija pametne specijalizacije, podsetila je ministarka, dobra je smernica gde treba da se okrenemo. Podsetila je na značaj naučno-tehnoloških parkova i činjenice da su sada umreženi sa Regionalnim inovacionim startap centrima, kao i da su planirana dalja proširenja i ulaganja.
“U naučno-tehnološkim parkovima trenutno imamo 246 kompanija, 108 startapa, 66 razvojnih kompanija, 75 onlajn preduzeća virtuelnih članova, preko 4500 zaposlenih, i te kompanije posluju u preko 30 zemalja. Srbija beleži eksponencijalni rast što se tiče startap kompanija”, rekla je dr Begović i podsetila na značaj Fonda za inovacionu delatnost, Fonda za nauku i fondova rizičnog kapitala.
“Završavamo centre izvrsnosti u Kragujevcu”, rekla je ministarka, “gradimo i BIO4 Kampus koji predstavlja inovacioni ekosistem za sebe, ali i jednu infrastrukturu koja treba da povuče napred razvoj novih tehnologija. Nema nas mnogo i zato treba da koncentrišemo snage, kako umemo i znamo”, istakla je dr Begović. Podsetila je da su eNauka i Portal otvorene istraživačke infrastrukture i eInovacije od velikog je značaja i za nauku i za privredu.“Ovo je najveća razvojna šansa Srbije”, rekla je dr Begović, istakavši da imamo priliku da zaista postanemo zemlja nauke i zemlja inovacija.