Ministar akademik Balint sa ambasadorom Velike Britanije o proširenju saradnje na polju tehnološkog razvoja

Foto: Zoran Petrović, NITRA
Ministar nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Republike Srbije akademik Bela Balint sastao se sa ambasadorom Velike Britanije u Srbiji Nj.E. Edvardom Fergusonom, sa kojim je razgovarao o proširenju saradnje na polju nauke i tehnološkog razvoja
Ministar Balint i Nj.E. Ferguson tokom sastanka razmenili su mišljenja o dosadašnjem zajedničkom radu dve zemlje na ovim poljima i usaglasili se da postoji prostor za proširenje saradnje iz oblasti razvoja tehnologija.
Ministar akademik Balint izrazio je zainteresovanost u produbljivanju kolaboracije sa Velikom Britanijom. ,,Jedna od kljunih tema na kojima Ministarstvo insistira jeste upravo naučna diplomatija. Treba težiti ozvaničavanju saradnje između ministarstava Srbije i Velike Britanije, a naše Ministarstvo će nastaviti da radi na dosadašnjim projektima”, istakao je ministar i tom prilikom se osvrnio na projekat BIO4 Kampusa i specijalizovanu izložbu EKSPO 2027. ,,Ministarstvo je zainteresovano da učestvuje u organizaciji zajedničkih konferencija, pa i foruma, na kojima bi saradnja između Srbije i Velike Britanije bila predstavljena”, rekao je.
Nj.E. Ferguson naglasio je da su Srbija i Velika Britanija do sada imali uspešnu saradnju, te izrazio želju za kontinuitetom. ,,Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, sa kojim smo do sada imali odličnu saradnju i komunikaciju, smatramo jednim od najzanmljivijih ministarstava jer se upravo bavi budućnošću društva. Specifično je i to što veliki deo naše saradnje obuhvata pretežno privatni sektor, poput one na polju medicinskih nauka”, istakao je on. ,,Ključna polja u kojima nadalje želimo da radimo sa Srbijom su razvoj veštačke inteligencije, sa fokusom na pozicioniranju ključne uloge Ministarstva u strategijama i zakonima na ovu temu”, istakao je Nj.E. Ferguson i čestitao na uspešno organizovanom Samitu Globalnog partnerstva za veštačku inteligenciju u Beogradu krajem prethodne godine. ,,Drugo polje zajedničkog interesovanja je razvoj tehnologija, sa posebnim osvrtom na BIO4 Kampus. U ovaj projekt je uključena i ,,AstraZeneka”, britanska kompanija. Želeli bismo da pronađemo način osnaživanja i povezivanja tehnološkoh ekosistema naše dve države”, poručio je Nj.E. Ferguson.
Tokom sastanka predstavljeni su zajednički projekti, stipendije, projekti mobilnosti i razmene istraživača, naučnika, ali i startap kompanija, koje sprovode dve zemlje, poput programa ,,Škola za 21. vek” koji se sprovodi u saradnji sa Ministarstvom prosvete Republike Srbije, ili ,,Čivning” stipendije za master studije koje dodeljuje Vlada Velike Britanije. ,,Rezultati stipendija i zajedničkih projekata veoma su vidljivi na polju razvoja tehnologija i nauke. Postoji uspešan i dvostran sistem investiranja srpskih i britanskih kompanija”, objasnio je Nj.E. Ferguson.
Državna sekretarka Ministarstva dr Marija Gnjatović tokom sastanka naglasila je da treba početi sa konkretizacijom zajedničkih projekata. ,,Srbija ima dobru naučnu infrastrukturu i kvalitetne istraživače i naučnike, ali želimo da pospešimo saradnju između državnog i privatnog sektora. Model kojim se vodi Velika Britanije može da nam pomogne da proširimo kapacitete iz oblasti poput menadžmenta, liderstva, transfera znanja i sličnih veština bitnih za saradnju dva sektora i osnaživanje naučnih instituta”, poručila je dr Gnjatović.