Опције за особе са инвалидитетом

Skip to main content

Потписан меморандум о развоју нуклеарне енергије између министарстава и института

11. Јули 2024.

Фото: Танјуг

Меморандум о разумевању у области примене развоја нуклеарне енергије у Србији потписан је јуче између пет министарстава Владе Републике Србије и 20 научно – академских институција и института

Међу потписницима, поред Министарства науке, технолошког развоја и иновација, налазе се и Министарство за заштиту животне средине, Министарство рударства и енергетике, Министарство здравља и Министарство просвете, Електропривреда Србије, Електромрежа Србије, Институт за нуклеарне науке Винча, Српско нуклеарно друштво, Директорат за радиациону и нуклеарну сигурност и безбедност Србије, факултети економских, медицинских и техничких наука. Потписивању је присуствовао и премијер Милош Вучевић, који је истакао да се овим исправља грешка начињена осамдесетих година прошлог века, када је држава забранила производњу нуклеарне енергије.

„Нико нема дилему да ће питање електричне енергије бити доминантно и стратешко, као и да ће улагање у ову област бити питање суверенитета и самосталности једне државе. Важно је знати да се ради о мирнодопској нуклеарној енергији. Укључили смо научну заједницу како неко ко не зна ништа о овоме не би плашио и застрашивао грађане. Ово је велика шанса за Србију. Очекујем да радите транспарентно и отворено. Поносан сам што Србија има овакве људе и институције“, поручио је премијер Вучевић у свом обраћању.

У оквиру свог обраћања на панелу, проф. др Мирослав Трајановић, државни секретар у Министарству науке, технолошког развоја и иновација истакао је да нуклеарне технологије и енергија играју кључну улогу у многим мирнодопским областима.

„Најважнија је производња електричне енергије, где нуклеарне електране пружају ефикасан и поуздан извор струје без емисије гасова стаклене баште, чинећи их кључним за борбу против климатских промена. Поред тога, нуклеарна медицина користи радиоактивне изотопе за дијагностику и лечење болести, док се у пољопривреди и индустрији нуклеарне технологије користе за побољшање производње и квалитета“, истакао је проф. др Трајановић.

Галерија
Погледајте још вести