Опције за особе са инвалидитетом

Skip to main content

Помоћница министра Вукашиновић на обележавању Националног дана родне равноправности о превазилажењу родне неравноправности и родних стереотипа у науци

11. Јуни 2024.

У оквиру обележавања Националног дана родне равноправности у Културној станици Свилара у Новом Саду, уводно обраћање на догађају Превазилажење родне неравноправности и родних стереотипа у науци између осталих дала је и помоћница министра науке, технолошког развоја и иновацаија Ивана Вукашиновић

Догађај су организовале Агенција Уједињених нација за родну равноправност и оснаживање жена (UN Women) и Удружење научница Србије „СРНА“.

“Када говоримо о родној равноправности у науци, суочавамо се са различитим изазовима и препрекама које ограничавају потенцијал научница широм света. Жене често наилазе на тешкоће у усклађивању породичних обавеза са каријером у науци и суочавају се са предрасудама и стереотипима који их ограничавају у њиховом професионалном напретку”, подсетила је Вукашиновић, додавши да је важна сарадња на стварању окружења које подстиче равноправност и омогућава свим научницама да остваре свој пуни потенцијал.

“Србија је препозната као земља која добро стоји по питању жена у науци, а најбољи пример за то је управо што имамо научницу на челу Министарства науке, технолошког развоја и иновација, др Јелену Беговић. Ове године смо, под њеним вођством, два пута учествовали на догађајима посвећеним женама у науци у Уједињеним нацијама”, истакла је Вукашиновић. Први пут је то било поводом обележавања Међународног дана жена и девојака у науци, а други пут у мају на Форуму посвећеном науци и иновацијама, где је један део био посвећен родној равноправности, научном развоју и промовисању одрживог развоја.

“Ови догађаји су били прилика да се прикажу добри резултати Србије, јер када је у питању родна равноправност у науци, Србија не стоји лоше у поређењу са остатком света. Од 17 хиљада истраживача колико их тренутно имамо, 52.5% су жене”, рекла је Вукашиновић, додавши да у специфичним областима, тај проценат варира - најнижи је у инжењерским и технолошким областима - 41.6%, а највиши у хуманистичким наукама - 64.2%. “Ови проценти су изнад просека не само у Европи него и у свету. У ЕУ жене чине 41 проценат научника, а само трећина научника у СТЕМ областима су жене.То не значи да треба да се опустимо, већ да треба да наставимо да заједно радимо на условима и подршци, како би све научнице имале адекватне услове за рад”. навела је Вукашиновић.

Министарство науке, технолошког развоја и иновација, истакла је она, такође је укључено у Унесков Програм националне стипендије „За жене у науци“, који се спроводи у Србији од 2010. године. “Подршка и ангажовање свих нас су кључни за остваривање циљева родне равноправности у науци. Само заједно можемо створити боље сутра, у којем ће свака научница имати једнаке шансе и могућности за успех”, закључила је Вукашиновић.

Погледајте још вести