Државни секретар Вукашин Гроздић: “Потребно је радити на формирању докторских школа”

Фото: НИТРА
Државни секретар Вукашин Гроздић састао се са руководством Савета за докторске студије Европске асоцијације универзитета (EUA CDE), током годишњег заседања Савета
Први Салзбуршки принципи као препоруке за организацију докторских студија унутар Европског образовног простора усвојени су 2005. године и од тада континуирано унапређивани кроз рад Савета за докторске студије EUA. Прихватањем ових принципа значајно се подиже квалитет докторског образовања и припремања студената за научноистраживачи рад. Ови принципи промовишу оганизовање докторских студија у докторске школе, са заједницким програмом који похађају студенти више различитих програма и факултета. У земљама ЕУ преко 70 одсто докторских програма организовано је по оваквом моделу. Репубилка Србија финансира рад преко 2.500 младих истраживача на докторским студијама и то је изузетан потенцијал за друштвено-економски развој наше земље.
Након састанка са руководством EUA CDE, истакнута је важност учешћа Београдског универзитета у овој организацији, као и потреба да КОНУС и други српски универзитети узму активно учешће. Државни секретар Гроздић исказао је интерес да Србија буде домаћин наредног састанка Савета, на којим би се расправљало о кључним темама развоја докторског образовања у оквиру Европског простора високог образовања.
Састанку су присуствовали проф. Александра Кањуо Мрчела, председавајућа EUA CDE, Аманда Кровфут, генерални секретар EUA, Стефани Бергманс, директор истраживања и иновација EUA и Симон Марти, руководилац EUA CDE и Јелена Јовић Миљковић, саветник при Министарству науке, технолошког развоја и иновација.