Посета Ање Елдан, експерткиње из Израела Београду

Градити чврст мост између Владе Србије и индустрије
Експерткиња у областима трансфера технологија са више од 30 година исуства Ања Елдан из Израела посетила је, између осталог, и Владу Србије где је разговарала са министарком науке, технолошког развоја и иновација др Јеленом Беговић. Том приликом је разменила утиске после дводневне посете Beogradu и дала одређене смернице за побољшање читавог екосистема у Србији, као и за бржи технолошки развој.
Елдан је на састанку sa министарком науке др Јеленом Беговић за почетак рекла да види велики прогрес у Србији, као и да је импресионарана Фондом за науку и радом Фонда за иновације које је такође посетила.
„Што се тиче индустрије у вашој земљи, мислим да је има много више него што мислите, односно, више него што сам ја мислила да имате и важно је довести људе из индустрије за сто. Ми чврсто верујемо у партнерство са индустријом јер Влада никада неће имати довољно ресурса да уради све сама. Рецимо, у Израелу правимо тендере и изаберемо индустријске групе које ће водити те послове, а мислим да је то и за вас најбоље решење - ако добро дефинишете каква бисте партнерства желели, то обично функционише добро. Оно што сам чула у Биосенсу данас је да имају јасну стратегију, веома су фер када је реч о доношењу одлука,“, рекла је Елдан.
Закључак је и да би индустрија могла да буде више инволвирана у пројектима Владе и идејама.
„Рецимо, сваки факултет и институција коју сам посетила имају доста интеракција са индустријом, и у Србији и иностранству. Тако да, ако желите да градите индустрију, еко систем, стартапове, неопхподаа је сарадња са индустријом.
Потребно је успоставити и добру сарадњу са приватним сектором који можда нису довољно упознати са радом Владе, и чутии њихов глас јер и они имају мреже које могу да помогну.
„Неопходно је боље образовање за предузетнике, колико сам видела оно постоји у Научно-технолошком парку Београд. Предузетничко образовање је потребно појачати, водити образовне програме, оимогућити докторате и градити заједницу која ће разумети и комерцијалну страну онога што раде, а с обзиром на то да индустрија може много да вам помогне у грађењу еко система, потребно је упораво предузетничко образовање.
Дефинишући политике и развијајући програме подршке за подстицање иновација у различитим сегментима индустрије, као што су фондови за рану фазу, технолошки инкубатори и лабораторије за иновације, Анја је водила развој активноти у екосистему у пољима као што су биоконвергенција здравствo, алтернативни протеини и климатске технологије.
Министарка др Јелена Беговић упознала је Ању и са стањем науке у Србији, истраживањима, трансферима технологије, иновација, као и са међународном сарадњом у Србији. Говориле су и о трансформацији института која се одвија кроз САИГЕ пројекат.