Опције за особе са инвалидитетом

Skip to main content

Министар академик Балинт посетио Сајам иновација ,,Наука у акцији”

09. Мај 2025.

Фото: Зоран Петровић, НИТРА

Министар науке, технолошког развоја и иновација Владе Републике Србије академик Бела Балинт посетио је други по реду Сајам иновација одржан на Институту за примену нуклеарне енергије (ИНЕП)

У свом обраћању, министар академик Балинт истакао је да је сарадња научних институција и привреде кључ напретка. ,,На Сајму смо видели 17 изузетних пројеката – од уређаја за праћење дисања, преко нових метода за производњу тканина, до иновација у лечењу депресије и главобоље магнетном стимулацијом. Посебно ме радује истраживање које показује да и биљке попут дувана могу постати извор лекова – што потврђује моћ науке да мења перспективе. Ови пројекти су доказ да наша наука не само да има знање, већ и решења за потребе друштва и привреде”, истакао је министар.

Досадашња директорка Института за примену нуклеарне енергије др Марија Гњатовић истакла је јединствену улогу ове институције у развоју дијагностичких тестова — од имунохроматографских и ,,елиса” метода за детекцију болести код људи и животиња, преко тестова за нутритивне алергије код паса, до иновација у области дермокозметике заснованих на екстракту овчије плаценте и полифенола. ,,Током 65 година постојања реализовали смо више од 130 научних пројеката. Данас смо једини институт у региону који се бави развојем и производњом ин витро дијагностичких медицинских средстава, наши имунотестови плод су домаћег знања и вишедеценијског истраживачког рада. Кроз сарадњу са универзитетима, међународним организацијама и приватним сектором, ИНЕП активно доприноси развоју иновација и успешној комерцијализацији научних резултата“, поручила је Гњатовић.

Смиљана Кривокућа, директорка БИО4 Кампуса, навела је овом приликом да је циљ овог догађаја покретање и унапређење сарадње између привреде и научно-истраживачких институција у оквиру БИО4 Кампуса. ,,Стварање екосистема који подржава иновације, као и креирање услова да наука проналази и предлаже иновативна решења за реалне изазове који се налаже на тржишту, један је од наших главних циљева. Отворени смо да чујемо све људе из привреде и индустрије, да разумемо њихове изазове и потребе и да заједно представимо решења која су конкурентна на националном, регионалном, као и на глобалном нивоу”, истакла је Кривокућа.

Јелена Бојовић, програмска директорка ,,Наледа”, истакла је значај повезивања науке и привреде за одрживи развој Србије. ,,Кроз овај пројекат желимо да покажемо да домаћа наука има шта да понуди привреди и да спремна, конкретна и тржишно оријентисана решења постоје. Наш циљ је да омогућимо истраживачима да пронађу партнере у индустрији, а компанијама да кроз сарадњу са научним институцијама унапреде своје производе и процесе”, објаснила је Бојовић и најавила да ће до краја године бити организован још један сајам научних иновација.

На догађају су представљени и пројекти који се баве сигурношћу хране, као што су детекција и контрола алергена, као и употреба биофилтера на бази бета-глукана за уклањање афлатоксина из млека и сокова. Неке од иновација ослоњене су на биотехнологију и примену нуклеарних технологија у заштити животне средине, као и на развој енергетских трава друге генерације, које могу допринети енергетској транзицији.

Овогодишњи сајам под називом „Наука у акцији“ окупио је бројне истраживаче, привреднике и представнике институција. На сајму  је представљено укупно 17 пројеката и услуга из три реномиране научне институције – ИНЕП-а, Института за хемију, технологију и металургију (ИХТМ) и Института за медицинска истраживања (ИМИ). Сајам је организован у оквиру пројекта ,,Empower Innovation” компаније ,,Philip Morris International” који спроводи ,,Налед”у партнерству са компанијом ,,Philip Morris” и уз подршку БИО4 Кампуса.

Галерија
Погледајте још вести