Отворен art+science фестивал у Ботаничкој башти „Јевремовац“
Фото: Центар за промоцију науке
У јединственом амбијенту Ботаничке баште „Јевремовац“ отворено је девето издање art+science фестивала, уприличено посебним хорским перформансом ауторке Сање Анђелковић, који је уједно означио и отварање централне изложбе Преплитања
Посетиоци ће све до краја октобра имати прилику да истраже радове домаћих и међународних уметника посвећене утицају човека и технологије на природу и биодиверзитет, али и да се придруже богатом пратећем програму у Ботаничкој башти.
На церемонији отварања фестивала присутнима су се обратили Данијела Вучићевић, в.д. директора Центра за промоцију науке, Добривоје Лале Ерић, коселектор и руководилац art+science програма, Владимир Радовановић, помоћник министра за науку, технолошки развој и иновације, и ванр. проф. Тијана Цветић Антић, продеканка за науку и докторске студије са Биолошког факултета Универзитета у Београду.
„У времену када технологија веома брзо напредује и обликује скоро сваки сегмент нашег живота, сусрећемо се са бројним изазовима, као што су климатске промене и заштита животне средине, а управо изложба ‘Преплитања’ нам показује како заправо технологија и човек утичу на сам биодиверзитет“, речи су Данијеле Вучићевић, в.д. директора Центра за промоцију науке.
„Наука и уметност се надопуњују и граде нераскидиве везе. И за једно и за друго је потребна храброст, надахнуће, и једно без другог не могу. Наука је сама по себи егзактна, а улога уметности је да науку ослободи крутих правила. Центар је још 2016. године окупио најрелевантније актере на овом пољу и успоставио манифестацију art+science, а следеће године обележавамо јубилеј – 10 година фестивала“, рекла је Вучићевић присутнима, уз посебну захвалницу Институту за ботанику Биолошког факултета Универзитета у Београду и Ботаничкој башти „Јевремовац“, која обележава 150 година постојања, али и Радио Београду, који ове године прославља 100. рођендан.
Добривоје Лале Ерић, руководилац art+science програма истакао је: „Приступајући Ботаничкој башти „Јевремовац“ као живој позорници, желели смо да нагласимо суптилне, често и невидљиве односе између биљних врста које се чувају и негују у Башти, и богатства микросветова који се унутар овог јединственог екосистема повезују, развијају, допуњују. Дванаест изложених инсталација наменски успостављају дијалог са богатим окружењем у које су смештене, у покушају да допру и осветле затомљене слојеве нашег односа према природи, упитности коју представља ма која ботаничка башта, и утицаја које, као људи и као заједница, константно вршимо на природу чији смо део, а коју доживљавамо као екстерни ентитет. Концепт изложбе отвара нове теме, поставља питања и инспирише на разматрање контекста у коме је успостављен нудећи, пре свега кроз разноврстан пратећи програм, и многе одговоре, смернице и решења.“
„Сарадња између Центра за промоцију науке и Биолошког факултета траје већ дуго, кроз различите манифестације, пројекте, и увек је била плодоносна и инспиративна, што очекујемо и од будуће сарадње, уз могућност неких нових иницијатива, попут резиденција. Очекујем да ће ова изложба посетиоцима указати на тесне везе које постоје између друштва и природе, између науке и уметности. Сигурна сам да ће сви посетиоци који буду овде проводили време успети да уоче ову повезаност, као и то да је сваки биолошки ентитет, сваки природни ентитет једно мало ремек-дело природе, а исто тако и да се уметност и уметничка дела у својој суштини ослањају на природу и на фундаменталну науку“, пожелела је добродошлицу у Ботаничку башту „Јевремовац“ ванр. проф. Тијана Цветић Антић, продеканка за науку и докторске студије са Биолошког факултета Универзитета у Београду.
„Част ми је што имам прилику да у име Министарства науке, технолошког развоја и иновација будем на отварању деветог по реду фестивала арт+сциенце, у овом изузетном амбијенту Ботаничке баште „Јевремовац“. Овај догађај у великој мери уједињује све оно што Ботаничка башта јесте, све оно што ради Центар за промоцију науке, а исто тако и ми као ресорно министарство – а то је сједињавање науке и уметности. Овај фестивал је и показатељ да технологија и утицај човека заједно, у великој мери могу да допринесу напретку, како друштва тако и економије, и свакако, иновативности и научне делатности у земљи а и шире“, истакао је Владимир Радовановић, помоћник министра за науку, технолошки развој и иновације.
Посетиоци ће, уз помоћ мобилне апликације Via Ventura, рада студената Факултета техничких наука Универзитета у Новом Саду, моћи да кроз интерактивно искуство истраже богатство ботаничког света Баште, шетајући стазама изложбе Преплитања.
Изложба ће, са преко тридесет разноврсних пратећих садржаја и програмских активности, попут едукативних радионица, предавања, дискусија, перформанса и вођених тура, бити отворена до 31. октобра. Публици је обезбеђен слободан улаз током Ноћи истраживача, у петак, 27. септембра, као и последњег дана фестивала, 31. октобра. Присуство свим пратећим програмима је такође слободно, али је пријава преко странице artandscience.rs неопходна.
art+science фестивал део је активности Центра за промоцију науке у оквиру пројекта EUropean Digital Deal. Пројекат којим руководи Арс Електроника из Линца, подржан је кроз Програм Креативна Европа Европске уније, уз учешће 13 партнера из 11 европских земаља.