Опције за особе са инвалидитетом

Skip to main content

Др Беговић председавала на 30. заседању ICGEB у Трсту

23. Мај 2024.

Фото: ICGEB

Министарка науке, технолошког развоја и иновација др Јелена Беговић председавала је, као прва жена председавајући, на 30. заседању Одбора гувернера Међународног центра за генетичко инжењерство и биотехнологију (ICGEB) у Трсту

„Част ми је да стојим пред вама данас као новоименована председница Одбора гувернера Међународног центра за генетичко инжењерство и биотехнологију (ICGEB). Желим да изразим своју најдубљу захвалност за поверење које сте ми указали. Привилегована сам да се обратим овако угледној скупштини која представља 69 земаља, од којих свака доприноси нашој заједничкој мисији унапређења биотехнологије за добробит целог човечанства.

ICGEB као организација стоји на челу научних иновација, решавајући неке од најхитнијих изазова нашег времена - од борбе против заразних болести до обезбеђивања прехрамбене сигурности и одрживих енергетских решења. Рад који ICGEB обавља превазилази границе, политику и културе, одражавајући универзалну посвећеност побољшању квалитета живота људи широм света“, рекла је министарка др Јелена Беговић.

Министарка науке, технолошког развоја и иновација др Јелена Беговић је члановима Одбора гувернера указала на значај усвајања Резолуције о међународној деценији наука за одрживи развој 2024-2033.

„Суочавамо се са многим изазовима, од нових болести до климатских промена, али сам уверена да заједно, са нашим удруженим знањем и посвећеношћу, можемо претворити ове изазове у прилике. Наш успех неће бити мерен само научним достигнућима, већ и опипљивим побољшањима у животима оних којима служимо кроз развој иновација и пренос технологије.

Желим да вас обавестим да су у августу 2023. године, на иницијативу Србије заједно са Аргентином, Кубом, Екваторијалном Гвинејом, Гватемалом, Хондурасом, Мађарском, Шпанијом, Јужном Африком и Вијетнамом, а подржано од стране још 48 земаља, Уједињене нације усвојиле Резолуцију о међународној деценији наука за одрживи развој 2024-2033. Резолуцијом ће руководити UNESCO, а ово може бити велика прилика за ICGEB и све државе чланице, повезане центре, истраживаче да покажу како међународна сарадња у области биотехнологије може помоћи у остваривању различитих Циљева одрживог развоја, од искорењивања глади и смањења сиромаштва до чисте земље, воде, свима доступног образовања и иновација“, закључила је министарка др Јелена Беговић.

Међународни Центар за генетичко инжењерство и биотехнологију (International Centre for Genetic Engineering and Biotechnology – ICGEB) је међувладина организација са преко 65 држава чланица која је основана 1983. године. ICGEB у својим лабораторијама спроводи напредна истраживања, додељује стипендије студентима докторских студија и истраживачима у циљу развијања истраживачких вештина, организује и финансира скупове и радионице о важним темама, подржава истраживаче у државама чланицама кроз финансирање пројеката и многе друге активности из своје области.

Галерија
Погледајте још вести