Др Беговић на отварању SAIGE RDI Форума института у трансформацији: “Знања и експертизе нам не мањка”

Фото: Зоран Петровић, НИТРА
Министарство науке, технолошког развоја и иновација у сарадњи са Јединицом за управљање пројектом SAIGE (PIU) организовало је SAIGE RDI Форум института у трансформацији у студентском одмаралишту "Радојка Лакић" на Авали
Форум је имао за циљ да пружи подршку процесу институционалне трансформације научно-истраживачких организација у оквиру пројекта SAIGE. Пројекат SAIGE подржава реформу научно-истраживачких организација кроз дизајн и имплементацију планова институционалне трансформације, пружајући подстицаје, финансијску и техничку подршку за превазилажење предвиђених корака у институционалним реформама. Досад је 18 института потписало Меморандуме о разумевању и Споразуме о финансијској подршци у процесу институционалне трансформације.
На отварању Форума, министарка др Јелена Беговић рекла је да види велики потенцијал института, наглашавајући да простора за напредак има у оквирима организације и егзекуције. "Институти су фантастични и имају велики потенцијал. Експерти из различитих области који сарађују са институтима су сагласни да имамо сјајне људе, одлично знање и материјал, али нам организација и егзекуција нису најјача страна. Управо томе служи SAIGE, да постанемо ефикаснији и бољи уз исту количину рада. Знања и експертизе нам не мањка", навела је др Беговић, позвавши окупљене да размењују информације и искуства, као и да интензивирају сарадњу.
Институти који су показали интересовање за овај процес пролазе кроз независну међународну експертску процену и на основу резултата ове процене добијају детаљне планове трансформације са конкретним очекиваним резултатима. Уз подршку Министарства, институти се усавршавају у области управљања, институционалних политика и процеса, истовремено градећи сопствене капацитете и повезујући се са домаћим, регионалним и светским мрежама и водећим актерима у области развоја и иновација.
На Форуму су учествовали представници 18 института: Институт за молекуларну генетику и генетичко инжењерство, Универзитета у Београду, Институт за физику, Универзитета у Београду, Институт за примену нуклеарне енергије ИНЕП, Универзитета у Београду, Електротехнички институт Никола Тесла, Универзитета у Београду, Институт за ратарство и повртарство, Нови Сад, Институт за међународну политику и привреду, Институт за кардиоваскуларне болести Дедиње, Научни институт за прехрамбене технологије, Универзитет у Новом Саду, Институт друштвених наука, Београд, Научни институт за ветеринарство ,,Нови Сад“, Институт за биолошка истраживања „Синиша Станковић“, Универзитет у Београду, Институт за медицинска истраживања, Универзитет у Београду, Институт за мултидисциплинарна истраживања, Универзитет у Београду, Археолошки институт, Београд, Истраживачко-развојни, институт за вештачку интелигенцију Србије, Нови Сад, Институт за вирусологију, вакцине и серуме „Торлак“, Београд, Институт за хемију, технологију и металургију, Универзитет у Београду и Институт економских наука, Београд.
На Форуму су представљени IdeaBuddy, платформа за иновативно пословно планирање, и Програм Европске комисије - Дигитална Европа. Догађај је обухватао презентацију и дискусију о достигнућима и изазовима у процесу трансформације.
Овај Форум је пружио значајну простор за умрежавањe и размену искустава између института, али и поставио основе за бржи и ефикаснији процес институционалне трансформације у сфери науке, технолошког развоја и иновација. Министарство науке, технолошког развоја и иновација наставиће да пружа подршку овом процесу и да ради на стварању подстицајног окружења за развој научних института и иновационих делатности у Србији.