Опције за особе са инвалидитетом

Skip to main content

Да ли вештачка интелигенција може бити иноватор? Др Беговић у посети Макс Планк Институту

07. Октобар 2024.

Фото: Зоран Петровић, НИТРА

Министарка науке, технолошког развоја и иновација Владе Републике Србије др Јелена Беговић састала се са директором Макс Планк Института за иновације и конкуренцију проф. др Јозефом Дрекслом током званичне посете Минхену

Делегација Републике Србије упознала се са делатношћу Института, који је глобално препознат по свом раду у областима заштите интелектуалне својине, конкурентности и иновационе политике.

Овај институт део је Макс Планк друштва, које запошљава преко 25 хиљада научника и истраживача у Немачкој, а обухвата 84 института и центара који се баве науком и развојем иновација.

“Врло интересантан и јединствен Институт. Овде превасходно раде стручњаци из области права везаних за заштиту интелектуалне својине и економисти”, рекла је министарка др Беговић након састанка. “Баве се иновационим екосистемом, кроз анализе различитих регулатива које омогућавају његов развој. Такође, овај институт повезан је са федералном државом и са локалном управом, и помаже у развоју регулатива везаних за конкурентност и заштиту интелектуалне својине. Врло су активни и на нивоу Европе, али и на међународном нивоу”, истакла је министарка.

Министарка др Беговић осврнула се на теме разговора током састанка и истакла да је најзначајније питање етичности коришћења вештачке интелигенције и статуса “иноватора” које она може да има, узевши у обзир да је у питању алгоритам који је способан да ствара иновативне идеје и решења.

“Причали смо и о конкурентности Европе у односу на остале иновационе екосистеме, као што су Сједињене Америчке Државе и Кина. Разговарали смо о томе како да се Европа врати у сам врх, али и о изазовима који су пред нама, с обзиром на то да се сада и вештачка интелигенција, односно алгоритми вештачке интелигенције користе за развој иновација. Поставља се питање, да ли сама вештачка интелигенција има право да буде дефинисана као иноватор, уколико је допринела настанку неке иновације, односно, да ли је неко ко је креирао тај алгоритам онда сувласник одређене иновације”, истакла је министарка.

“Много се питања отвара са развојем нових технологија и сама Европска унија такође нема јединствен став по многим питањима, укључујући и како се користе велике базе података које укључују здравствене податке, личне податке и слично”, рекла је.

Др Беговић представнике овог института позвала је да у фебруару учествују у Научно-иновационом форуму Србија - Баварска. “Овај форум по први пут ће се организовати у Београду и уверена сам да ће подићи нашу сарадњу на много виши ниво”, закључила је министарка.

Галерија
Погледајте још вести