БИО4 Кампус као највећа инвестиција у српску науку и кључ за одрживи развој
Фото: Зоран Петровић, НИТРА
У оквиру поставке Владе Републике Србије на 66. Међународном сајму технике и техничких достигнућа, одржана је панел дискусија посвећена БИО4 Кампусу, јединственом мултидисциплинарнарном пројекату и највећој досадашњој инвестицији у српску науку
О циљевима пројекта, његовој важности и искуствима на сличним пројектима из других земаља говорили су генерални директор ZGC International Holding Лу Ђенг, главни радиохемичар компаније Swiss Rockets AG проф. др Андреас Турле, виши научни сарадник Института „Биосенс“ др Ивана Гађански и научни саветник Института за биолошка истраживања „Синиша Станковић” др Тања Вуков, док је разговор модерирао директор Института „Биосенс“ проф. др Владимир Црнојевић.
Највећа инвестиција у српску науку са разлогом је фокусирана на биотехнологију јер спој биологије и технологије је највећа иновација 21. века. БИО4 Кампус за циљ има да обједини четири области – биомедицину, биоинформатику, биотехнологију и биодиверзитет – у јединственој просторној јединици од 20 хектара. Кампус ће окупити седам факултета и девет научно-истраживачких института, а представља идеалан екосистем за сусрет науке и привреде. Поред тога, БИО4 Кампус ће имати више од 300 лабораторија, укључујући и BSL-3 лабораторију, а окупиће на једном месту више од 1000 доктора наука и 4000 студената.
Током свог обраћања Лу Ђен, осврнувши се на Џонгвангкун, технолошки и иновациони центар у Пекингу, истакао је да је Кина отварањем таквог центра успела да значајно убрза бројне иновације у науци, и да сличну мисију сада има и Србија.
„БИО4 Кампус има мисију да створи један од најнапреднијих и најважнијих биотехнолошких центара у Србији. Радујемо се будућој сарадњи, размени искустава и заједничком раду на унапређењу здравства, као и развоју нових технологија и производа“, изјавио је Лу.
БИО4 Кампус је већ потписао бројне меморандуме о разумевању са светски признатим компанијама, које желе да отворе своје развојне центре у Србији и тиме учине да наша земља постане један од најважнијих научно-истраживачких центара читаве Европе, са идејом да буде место окупљања домаћих и светских научних талената.
Др Ивана Гађански истакла је да је биотехнологија ствар праксе, не само објављивања научних радова, због чега је изградња БИО4 Кампуса, који ће обезбедити најмодерније услове за рад компанија, студената и научних института, изузетно важна за Србију.
„Желим да видим БИО4 Кампус као неку врсту возила које ће интегирсати бројне дисциплине. Не само са научне стране, већ и са пословне, али и са правне стране, када узмемо у обзир Владу Републике Србије, а то је оно што нам је потребно да направимо промену у друштву. То је оно што нам недостаје у Србији и због чега морамо да изградимо БИО4 Кампус“, рекла је др Гађански.
Истичући значај биодиверзитета, једне од главних области које ће се изучавати у оквиру БИО4 Кампуса, др Тања Вуков изјавила је да је за опстанак човечанства неопходна обнова скоро 30 одсто околине, чиме је важност Кампуса даље истакнута.
„Морамо да радимо заједно и због тога је БИО4 Кампус добра прилика да људи схвате шта све подразумева истраживање и очување биодиверзитета. Ако желимо да опстанемо као врста, морамо да имплементирамо Циљеве одрживог развоја. Не само да разговарамо о њима, већ да то заједно обавимо“, додаје др Вуков.
Проф. др Андреас Турле осврнуо се на славне српске научнике попут Николе Тесле и истакао да су велики искораци у науци прављени кроз историју, те да нас данас ништа не спречава да радимо на даљем напретку науке.
„Најбоља ствар у вези са БИО4 Кампусом били би рани успеси који би мотивисали много више људи и компанија да дођу овде. Чак и да се ово не догоди, не би требало да одустанете. Запамтите да је једна од ваших снага то што имате одличан образовни систем“, додао је проф. др Турле.
Посетиоци 66. Међународног сајма технике и техничких достигнућа имају прилику да се непосредно упознају са пројектом изградње БИО4 Кампуса у халама 2Б и 2Ц на Београдском сајму. У оквиру Сајма постављен је и простор за одржавање панела у облику Мингларијума, будуће централне зграде БИО4 Кампуса.