Srbija je učestvovala na Svetskom svemirskom forumu 2024
Foto: NITRA
Tema ovogodišnjeg Svetskog svemirskog foruma je „Održivi svemir za održivost na Zemlji“
Konferenciju organizuje Nemačka svemirska agencija u DLR-u u ime Saveznog ministarstva za ekonomska pitanja i klimatske akcije zajedno sa Kancelarijom Ujedinjenih nacija za svemirska pitanja (UNOOSA). U saopštenju za štampu se navodi: „Uz rastuću tehnološku inovaciju, istraživanje svemira služi kao ključni dobavljač aplikacija za život na Zemlji. Svemirski alati omogućavaju i pokreću održivi razvoj obezbeđivanjem osnovnih podataka za klimatske akcije, upravljanje katastrofama i praćenje napretka u globalnim obavezama u ciljevima održivog razvoja.” Serija događaja nastoji da ojača partnerstva i unapredi tekući dijalog globalne zajednice o širokom spektru svemirskih pitanja. Takođe konferencija se fokusirala na mirno korišćenje prostora i regulatorna pitanja koja ovo uključuje. Na forumu je učestvovalo oko 450 gostiju iz politike, akademije, industrije i nauke iz 90 zemalja sveta.
Jedna od centralnih tema foruma bilo je pitanje svemirskog otpada. Neispravni sateliti, istrošene raketne stepenice i drugi orbitalni ostaci predstavljaju rastuću pretnju aktivnim satelitima, koji su neophodni za globalnu komunikaciju, navigaciju i vremenske usluge. Sve veća koncentracija satelita i sve veći obim svemirskog saobraćaja zahtevaju hitna rešenja – kao što je međunarodno upravljanje svemirskim saobraćajem.
Pored održivog korišćenja Zemljinih orbita, forum se bavio i održivim istraživanjem Meseca. Međunarodna zajednica će razgovarati o tome kako buduće lunarne misije mogu biti dizajnirane da budu što odgovornije i ekološki kompatibilne.
Iako su ovi izazovi značajni, svemir ima ogroman potencijal za rešavanje globalnih problema na Zemlji. Usluge posmatranja Zemlje zasnovane na satelitima i komunikacione mreže su neprocenjivi alati za borbu protiv klimatskih promena, upravljanje katastrofama i promovisanje održivog razvoja širom sveta.
Na forumu prvi put je učestvovala i Republika Srbija koju je predstavljao Zoran Tomić, savetnik ministarke dr Jelene Begović zadužen za pitanje svemirskog istraživanja i tehnologija. Pored uspostavljanja kontakta sa ostalim svemirskim agencijama i organizacijama, ovo je bila prilika i da se učesnici foruma upoznaju sa aktivnostima Republike Srbije na ovom polju. Zoran Tomić se obratio na skupu i ukazao na rezultate rada Ministarstva u prethodnom periodu zajedno sa astronomima sa Astronomske ospervatorije Beograd i memorandumima o razumevanju koji su potpisani. Naveo je BIO4 kampus kao važan projekat koji Srbija realizuje, a svakako može biti od velike koristi i za svemirska istraživanja i nove tehnologije. Zaključio je da bi tri stuba o kojima se razgovaralo mogli da se realizuju, važno je da zajednički radimo na podizanju svesti svih građana o važnosti svemira i svemriskih tehnologija za bolji život čovečanstva, ne samo ostvarivanje 17 ciljeva Agende 2030. Kazao je: „EKSPO27, čiji je domaćin Srbija 2027. godine, biće odlična prilika za podizanje svesti, a ja bih iskoristio priliku da pozovem vaše organizacije i zemlje da budu učesnici ovog događaja, gde ćemo najefikasnije podići svest među donosiocima odluka i drugim zainteresovane stranama o važnosti svemira i saradnje na globalnom nivou koju treba da imamo. Svi kažemo da je politika ta koja odlučuje, pa hajde da uradimo upravo to svojim radom, podizanjem svesti građana i političara, što će COPUOS-u olakšati donošenje preko potrebnih regulatornih rešenja, za koji se slažem da ne bi trebalo da bude previše rigidan, već prihvatljiv za sve i dovoljno fleksibilan da možemo da ih promenimo kako mi kao čovečanstvo napredujemo kroz dijalog.“
Najavio je da će Srbija podneti zahtev za prijem u COPUOS i izrazio nadu da će sve članice jednoglasno podržati zahtev Srbije za njen ponovni prije. Zahvalio se još jednom u ime Srbije, predsednika Vučića i ministarke Begović na prilici da Srbija učestvuje na ovako značajnom svetskom događaju u sektoru svemira i svemirskih tehnologija.
Svetski svemirski forum služi kao važna platforma za dijalog između međunarodnih svemirskih aktera i predstavnika civilnog društva, akademske zajednice, industrije i politike. On nudi priliku za uspostavljanje novih partnerstava sa ciljem da svemirske aktivnosti budu održivije i da iskoriste njihov potencijal za Zemlju. Takođe naglašava nemački i evropski doprinos implementaciji Agende Ujedinjenih nacija Space 2030, koja prepoznaje svemir kao "pokretač održivog razvoja". Svetski svemirski forum 2024. u Bonu aktivno doprinosi sprovođenju Pakta Ujedinjenih nacija za budućnost, koji su u septembru 2024. godine usvojili šefovi država i vlada na Samitu UN o budućnosti u Njujorku. Ovaj međunarodni pakt, podržan od Nemačke kao ko-fasilitatora, uspostavlja specifične ciljeve za održivo upravljanje svemirom i jača međunarodnu saradnju.