Србија је учествовала на Светском свемирском форуму 2024
Фото: НИТРА
Тема овогодишњег Светског свемирског форума је „Одрживи свемир за одрживост на Земљи“
Конференцију организује Немачка свемирска агенција у ДЛР-у у име Савезног министарства за економска питања и климатске акције заједно са Канцеларијом Уједињених нација за свемирска питања (УНООСА). У саопштењу за штампу се наводи: „Уз растућу технолошку иновацију, истраживање свемира служи као кључни добављач апликација за живот на Земљи. Свемирски алати омогућавају и покрећу одрживи развој обезбеђивањем основних података за климатске акције, управљање катастрофама и праћење напретка у глобалним обавезама у циљевима одрживог развоја.” Серија догађаја настоји да ојача партнерства и унапреди текући дијалог глобалне заједнице о широком спектру свемирских питања. Такође конференција се фокусирала на мирно коришћење простора и регулаторна питања која ово укључује. На форуму је учествовало око 450 гостију из политике, академије, индустрије и науке из 90 земаља света.
Једна од централних тема форума било је питање свемирског отпада. Неисправни сателити, истрошене ракетне степенице и други орбитални остаци представљају растућу претњу активним сателитима, који су неопходни за глобалну комуникацију, навигацију и временске услуге. Све већа концентрација сателита и све већи обим свемирског саобраћаја захтевају хитна решења – као што је међународно управљање свемирским саобраћајем.
Поред одрживог коришћења Земљиних орбита, форум се бавио и одрживим истраживањем Месеца. Међународна заједница ће разговарати о томе како будуће лунарне мисије могу бити дизајниране да буду што одговорније и еколошки компатибилне.
Иако су ови изазови значајни, свемир има огроман потенцијал за решавање глобалних проблема на Земљи. Услуге посматрања Земље засноване на сателитима и комуникационе мреже су непроцењиви алати за борбу против климатских промена, управљање катастрофама и промовисање одрживог развоја широм света.
На форуму први пут је учествовала и Република Србија коју је представљао Зоран Томић, саветник министарке др Јелене Беговић задужен за питање свемирског истраживања и технологија. Поред успостављања контакта са осталим свемирским агенцијама и организацијама, ово је била прилика и да се учесници форума упознају са активностима Републике Србије на овом пољу. Зоран Томић се обратио на скупу и указао на резултате рада Министарства у претходном периоду заједно са астрономима са Астрономске осперваторије Београд и меморандумима о разумевању који су потписани. Навео је БИО4 кампус као важан пројекат који Србија реализује, а свакако може бити од велике користи и за свемирска истраживања и нове технологије. Закључио је да би три стуба о којима се разговарало могли да се реализују, важно је да заједнички радимо на подизању свести свих грађана о важности свемира и свемриских технологија за бољи живот човечанства, не само остваривање 17 циљева Агенде 2030. Казао је: „ЕКСПО27, чији је домаћин Србија 2027. године, биће одлична прилика за подизање свести, а ја бих искористио прилику да позовем ваше организације и земље да буду учесници овог догађаја, где ћемо најефикасније подићи свест међу доносиоцима одлука и другим заинтересоване странама о важности свемира и сарадње на глобалном нивоу коју треба да имамо. Сви кажемо да је политика та која одлучује, па хајде да урадимо управо то својим радом, подизањем свести грађана и политичара, што ће COPUOS-у олакшати доношење преко потребних регулаторних решења, за који се слажем да не би требало да буде превише ригидан, већ прихватљив за све и довољно флексибилан да можемо да их променимо како ми као човечанство напредујемо кроз дијалог.“
Најавио је да ће Србија поднети захтев за пријем у COPUOS и изразио наду да ће све чланице једногласно подржати захтев Србије за њен поновни прије. Захвалио се још једном у име Србије, председника Вучића и министарке Беговић на прилици да Србија учествује на овако значајном светском догађају у сектору свемира и свемирских технологија.
Светски свемирски форум служи као важна платформа за дијалог између међународних свемирских актера и представника цивилног друштва, академске заједнице, индустрије и политике. Он нуди прилику за успостављање нових партнерстава са циљем да свемирске активности буду одрживије и да искористе њихов потенцијал за Земљу. Такође наглашава немачки и европски допринос имплементацији Агенде Уједињених нација Space 2030, која препознаје свемир као "покретач одрживог развоја". Светски свемирски форум 2024. у Бону активно доприноси спровођењу Пакта Уједињених нација за будућност, који су у септембру 2024. године усвојили шефови држава и влада на Самиту УН о будућности у Њујорку. Овај међународни пакт, подржан од Немачке као ко-фасилитатора, успоставља специфичне циљеве за одрживо управљање свемиром и јача међународну сарадњу.