Accessibility Tools

Skip to main content

Projekat SAIGE

PROJEKAT AKCELERACIJE INOVACIJA I PODSTICANjA RASTA PREDUZETNIŠTVA U REPUBLICI SRBIJI

(Serbia Accelerating Innovation and Entrepreneurship Project – SAIGE)

Cilj SAIGE projekta je kao prvo, da poboljša relevantnost i izvrsnost naučnih istraživanja, a kao drugo, da unapredi inovativno preduzetništvo i pristup izvorima finansiranja za rast kompanija, tako da doprinose rastu i konkurentnosti srpske ekonomije.

Sredstva za realizaciju Projekta SAIGE obezbeđena su na osnovu zajedničkog ulaganja Republike Srbije, odnosno Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija kroz zajam i tehničku podršku Svetske banke u iznosu od 43 miliona evra i bespovratne finansijske podrške Evropske unije u iznosu od 41,5 miliona evra.

Implementacija projekta će se realizovati kroz tri komponente, oslanjajući se na do sada ostvarene reforme u oblasti nauke, tehnološkog razvoja i inovacija. Komponente obuhvataju: reformu istraživačkog sektora kroz finansiranje programa Fonda za nauku sa fokusom na promovisanje veza između privrednog i akademskog sektora, razvoj i unapređenje saradnje sa EU, jačanje Fonda za nauku u cilju obezbeđenja njegove održivosti, jačanje veština istraživača za pristup međunarodnim mogućnostima finansiranja, podizanje kapaciteta naučnoistraživačkih instituta i jačanje saradnje sa srpskom dijasporom; zatim ubrzanje poslovanja kroz podršku Fondu za inovacionu delatnost što obuhvata razvoj programa akceleracije preduzeća, omogućavanje tehničke pomoći za inovativno preduzetničko mentorstvo za odabrane kompanije i program biznis anđela, a kako bi se omogućio dalji razvoj inovativnih privrednih društava u ranoj fazi razvoja kao i onih u fazi rasta; i koordinaciju, monitoring i izgradnju kapaciteta kako bi se osigurali i ostvarili efekti implementacije ovog projekta.

Aktivnosti na Projektu sprovode Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, Fond za inovacionu delatnost i Fond za nauku.

O projektu

Projekat akceleracije inovacija i podsticanja rasta preduzetništva u Republici Srbiji (SAIGE) podržava dalju reformu naučno-istraživačkog sektora, jačanja veza između privrednog i akademskog sektora i razvoj inovativnih privrednih društava.

Sredstva za realizaciju Projekta SAIGE obezbeđena su na osnovu zajedničkog ulaganja Republike Srbije, odnosno Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija kroz zajam i tehničku podršku Svetske banke u iznosu od 43 miliona evra i bespovratne finansijske podrške Evropske unije u iznosu od 41,5 miliona evra.

Projekat SAIGE zajedno realizuju Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, Svetska banka i Evropska unija, a korisnici su naučna zajednica, naučno-istraživačke organizacije, inovativna privreda, kao i Fond za nauku i Fond za inovacionu delatnost.

Aktivnost projekta

Podrška naučnim istraživanjima

Projekat SAIGE pruža podršku kompetitivnim programima Fonda za nauku Republike Srbije i najboljim naučno-istraživačkim projektima koji su izabrani na osnovu nezavisne međunarodne selekcije.

Podrška uključuje grantove za osnovna i primenjena istraživanja, koja se realizuju u okviru dva programa: Specijalni program istraživanja COVID-19 i IDEJE.

Projekat SAIGE kroz Program za saradnju sa srpskom dijasporom finansira i povezivanje i saradnju srpske nauke sa zajednicom srpske dijaspore radi unapređenja ekosistema istraživanja, inovacija i preduzetništva u Srbiji. Program treba da privuče perspektivne naučnike, istraživače i preduzetnike iz zajednice srpske dijaspore da prenesu znanja i veštine kroz različite aktivnosti. Uključiće umrežavanje, savetodavno učešće u kreiranju strategija, vaučere za razmenu znanja za srpske istraživače, grantove za zajednička osnovna i primenjena istraživanja, razvoj i transfer tehnologija, zaštitu intelektualne svojine i komercijalizaciju istraživanja.

Projekat pruža tehničku asistenciju Fondu za nauku u smislu razvoja novih programa i jačanje internih kapaciteta i procedura.

Osnaživanje inovativnih startap preduzeća

U cilju osnaživanja startap zajednice u Srbiji Fond za inovacionu delatnost, u okviru Projekta SAIGE, pokrenuo je program akceleracije Katapult.

Kroz ovaj program Fonda podstiče se inovativno preduzetništvo, obezbeđuje pristup izvorima finansiranja za razvoj inovacija preduzeća i privlače privatne investicije.

Katapult je prvi akcelerator u Srbiji koji mladim preduzećima obezbeđuje intenzivno, tromesečno mentorstvo i povezivanje sa investitorima.

Program Katapult pomaže inovativnim preduzećima orijentisanim na rast da se pozicioniraju na globalnom tržištu, kao i da poboljšaju svoje poslovne kapacitete u razvoju pomoću kojih će povećati mogućnost privlačenja privatnih investicija.

Podrška reformi sektora nauke i istraživanja

Projekat SAIGE podržava reformu naučno-istraživačkih organizacija kroz dizajn i implementaciju planova institucionalne transformacije pružanjem podsticaja, finansijske i tehničke podrške za preduzimanje planiranih koraka institucionalnih reformi.

Naučni instituti koji su iskazali interesovanje za institucionalnu transformaciju i odobreni su od strane Ministarstva za učešće u procesu, prolaze nezavisnu međunarodnu ekspertsku procenu i na osnovu rezultata procene dobijaju detaljne planove transformacije sa konkretnim očekivanim rezultatima.

Do sada je ukupno osamnaest naučnih instituta potpisalo Memorandume o razumevanju i Sporazume o pružanju finansijske podrške u procesu institucionalne transformacije. Prva grupa instituta je zvanično otpočela proces transformacije krajem decembra 2021. godine potpisivanjem Memoranduma o razumevanju sa Ministarstvom. Sledeća grupa instituta započela je proces tokom leta 2022. godine, dok je treća grupa instituta potpisala Memorandum o razumevanju u oktobru 2022. Kroz projekat SAIGE, Ministarstvo direktno podržava unapređenje izvrsnosti i relevantnosti rada naučnih instituta koji su se odlučili za institucionalnu reformu, jačanje sopstvenih kapaciteta, praksi upravljanja, institucionalnih politika i procesa, kao i njihovo povezivanje sa domaćim, regionalnim i svetskim mrežama i vodećim akterima razvoja i inovacija.

Instituti koji putem Projekata SAIGE dobijaju podršku su:

Dokumenti

Dokumenti - Projekat SAIGE:

Nakon uspešno realizovane Javne rasprave sa relevantnim zainteresovnim stranama i stručnom javnošću, održanom dana, 14. juna u prostorijima Ministarstva, zgrada Instituta za hemiju, tehnologiju i metalurgiju, Beograd, Njegoševa 12, u svrhu drugog dodatnog finansiranja projekta SAIGE – podrška razvoju Veštačke inteligencije i BIO4 kampusa, objavljujemo finalna dokumenta za dalju implementaciju tokom projekta SAIGE:

Konkursi i tenderi

Ponovljeni javni poziv za angažovanje stručnjaka za procenu i upravljanje socijalnim rizicima na projektu SAIGE

Javni poziv za angažovanje stručnjaka za upravljanje rizicima u oblasti veštačke inteligencije

Ponovljeni javni poziv za angažovanje savetnika ministra na projektu SAIGE

Javni poziv za angažovanje stručnjaka za procenu i upravljanje socijalnim rizicima na projektu SAIGE

Javni poziv za angažovanje savetnika ministra na projektu SAIGE

Javni poziv za angažovanje analitičara ministarstva za institucionalno finansiranje

Јavni poziv za angažovanje konsultanta iz oblasti ljudskih resursa za potrebe NIO

Javni poziv za angažovanje službenika za vezu u JUP

Ponovljeni javni poziv za angažovanje službenika za vezu u JUP

Javni poziv za angažovanje stručnjaka za transfer tehnologija za potrebe NIO

Žalbeni mehanizam za projekat SAIGE

Ukoliko imate pitanja ili primedbe na aktivnosti i procedure tokom realizacije Projekta akceleracije inovacija i podsticanja rasta preduzetništva u Republici Srbiji, možete se obratit na adresu: 

Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija
Nemanjina 22-26 11 000 Beograd
sa naznakom „Projekat SAIGE“

Pitanje ili žalbu možete dostaviti i bez navođenja vaših podataka, navodeći konkretno pitanje ili opis primedbe/pritužbe.
Rok za odgovor na postavljeno pitanje ili primedbu je 7 radnih dana od dana prijema.