Ministarka dr Begović u poseti Regionalnom inovacionom startap centru Paraćin: “Ideja svakog građanina Srbije koja je dobra treba da ima mogućnost da zaživi”

Foto: Zoran Petrović / NITRA
Ministarke nauke, tehnološkog razvoja i inovacija dr Jelene Begović posetila je Regionalni inovacioni startap centar Paraćin, gde je razgovarala sa predstavnicima uspešnih startap kompanija koje rade u ovom centru
Ministarku su dočekali Aljoša Gligorijević, direktor Regionalnog inovacionog startap centra Paraćin i Nebojša Ratković, koordinator programa u ovom centru. Održan je sastanak delegacije ministarstva direktorom Regionalnog inovacionog startap centra Paraćin, nakon kojeg je usledio obilazak. Tokom obilaska, ministarka se upoznala i razgovarala sa predstavnicima firmi Paušalko i Tapni, a razgovarala je i sa Nenadom Gligorijevićem i Stanislavom Brankovićem koji imaju inovativne ideje i nalaze se u procesu osnivanja startapa.
Ministarka dr Jelena Begović u svom obraćanju za predstavnike medija ovom prilikom istakla je da Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija sprovodi nacionalni projekat “Srbija, zemlja nauke, zemlja inovacija”, tokom kojeg se širom zemlje obilaze gradovi gde postoji želja da se sa kompanijama, akademijom i građanima iskomunicira šta je to što je država dosad uradila, i šta je to što kao podršku pruža onima koji rade na razvoju inovacija u Srbiji.
“To podrazumeva i informisanje o tome koji fondovi postoje, na koji način se prijavljuje, koji programi postoje. Takođe, koji još drugi izvori finansiranja postoje za kompanije, ali i kakvu mentorsku podršku ili obuku mogu da dobiju - sve što je vezano za inovacije, ukučujući i poreske olakšice koje je država donela prethodne dve godine, predstavljamo, olakšavamo, kako bi naši pametni i hrabri ljudi koji imaju preduzetnički duh krenuli da ih koriste”, navela je dr Begović, istakavši da je od velike važnosti iz tog razloga i poseta Inovacionom startap centru Paraćin.
“U pitanju je fantastičan prostor kojim sam zaista zadivljena. Ideja nam je da regionalne i lokalne inovacione centre, koji se nalaze u mestima i gradovima u kojima ne postoji jaka akademija, učinimo takvim da omogućimo svima onima koji imaju inovativne ideje, nezavisno od toga gde žive u Srbiji, da imaju mesto gde će razvijati svoju inovaciju”, navela je ona. dodavši da su ti centri sada povezani sa naučno-tehnološkim parkovima, koji su mnogo većih kapaciteta, i koji predstavljaju prvo mesto za život startap kompanija.
“Poenta je dati im podršku kako bi mogli da izađu na tržište. Pravimo stratešku mrežu, strateški sistem da ideja svakog građanina Srbije koja je dobra i ima potencijal, nezavisno od toga gde on živeo, može da zaživi i da se nađe na tržištu. Porazgovarala sam sa mladim ljudima koji rade ovde u kompanijama, i izuzetno mi je drago da primetim da su oni svi ili studirali u Beogradu ili u Beogradu pokrenuli svoje startap kompanije, ali su se vratili ovde jer žele da žive i rade u sredini iz koje potiču, a takođe žele i da pomognu budućim startap kompanijama i budu im uzor koji daje podršku i znanje na lokalnom nivou”, zaključila je dr Begović.