Министарка др Беговић у посети Регионалном иновационом стартап центру Параћин: “Идеја сваког грађанина Србије која је добра треба да има могућност да заживи”

Фото: Зоран Петровић / НИТРА
Министарке науке, технолошког развоја и иновација др Јелене Беговић посетила је Регионални иновациони стартап центар Параћин, где је разговарала са представницима успешних стартап компанија које раде у овом центру
Министарку су дочекали Аљоша Глигоријевић, директор Регионалног иновационог стартап центра Параћин и Небојша Ратковић, координатор програма у овом центру. Одржан је састанак делегације министарства директором Регионалног иновационог стартап центра Параћин, након којег је уследио обилазак. Током обиласка, министарка се упознала и разговарала са представницима фирми Paušalko и Tapni, а разговарала је и са Ненадом Глигоријевићем и Станиславом Бранковићем који имају иновативне идеје и налазе се у процесу оснивања стартапа.
Министарка др Јелена Беговић у свом обраћању за представнике медија овом приликом истакла је да Министарство науке, технолошког развоја и иновација спроводи национални пројекат “Србија, земља науке, земља иновација”, током којег се широм земље обилазе градови где постоји жеља да се са компанијама, академијом и грађанима искомуницира шта је то што је држава досад урадила, и шта је то што као подршку пружа онима који раде на развоју иновација у Србији.
“То подразумева и информисање о томе који фондови постоје, на који начин се пријављује, који програми постоје. Такође, који још други извори финансирања постоје за компаније, али и какву менторску подршку или обуку могу да добију - све што је везано за иновације, укучујући и пореске олакшице које је држава донела претходне две године, представљамо, олакшавамо, како би наши паметни и храбри људи који имају предузетнички дух кренули да их користе”, навела је др Беговић, истакавши да је од велике важности из тог разлога и посета Иновационом стартап центру Параћин.
“У питању је фантастичан простор којим сам заиста задивљена. Идеја нам је да регионалне и локалне иновационе центре, који се налазе у местима и градовима у којима не постоји јака академија, учинимо таквим да омогућимо свима онима који имају иновативне идеје, независно од тога где живе у Србији, да имају место где ће развијати своју иновацију”, навела је она. додавши да су ти центри сада повезани са научно-технолошким парковима, који су много већих капацитета, и који представљају прво место за живот стартап компанија.
“Поента је дати им подршку како би могли да изађу на тржиште. Правимо стратешку мрежу, стратешки систем да идеја сваког грађанина Србије која је добра и има потенцијал, независно од тога где он живео, може да заживи и да се нађе на тржишту. Поразговарала сам са младим људима који раде овде у компанијама, и изузетно ми је драго да приметим да су они сви или студирали у Београду или у Београду покренули своје стартап компаније, али су се вратили овде јер желе да живе и раде у средини из које потичу, а такође желе и да помогну будућим стартап компанијама и буду им узор који даје подршку и знање на локалном нивоу”, закључила је др Беговић.