Accessibility Tools

Skip to main content

Građanska nauka u Srbiji: 11 inovativnih projekata osiguralo finansiranje za 2025. i 2026. godinu

26. December 2024.

Foto: Zoran Petrović, NITRA

Ministarka dr Jelena Begović dodelila priznanja nosiocima projekata

Ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija dr Jelena Begović i v.d. direktorka Centra za promociju nauke Danijela Vučićević svečano su u Narodnom pozorištu u Beogradu dodelili priznanja projektima koji su izabrani za finansiranje u okviru drugog Javnog poziva za projekte građanskih naučnih istraživanja u 2024. godini.

Na ovaj poziv, koji je trajao od 10. septembra do 10. oktobra, pristiglo je 64 predloga projekata, koje su podneli predstavnici različitih instituta i fakulteta iz cele Srbije. Uz njih, u svojstvu partnerskih organizacija, učestvovalo je više od 50 organizacija civilnog društva, 22 fakulteta i instituta, 13 lokalnih samouprava i javnih preduzeća, 30 škola i biblioteka i 10 predstavnika industrije i privrede.

Javni poziv imao je za cilj uključivanje građana u naučna istraživanja i podizanje nivoa naučne pismenosti u društvu. Sa ukupnim budžetom od 35 miliona dinara, poziv je obuhvatio širok spektar tema od društvenog značaja, poput zaštite životne sredine, očuvanja bioraznolikosti, mikrobiologije, medicine, javno zdravlje, istorijskog i kulturnog nasleđa, kao i oblasti lingvistike, psihologije i obrazovanja.

Ovim povod, ministarka dr Begović je istakla da je koncept građanske nauke novi koncept koji je do sada pokazao odlične rezultate. ,,Želimo da sve građane, od najmlađih do najstarijih, uključimo u nauku. Ideja je da oni sa našim naučnicima uče i izvode eksperimente i da na neki način budu podrška kapacitetima naučne zajednice. Ove godine smo fokus usmerili na pitanja koja su važna za sve građane a to je dostizanje ciljeva održivog razvoja, zaštita životne sredine, medicina, zaštita biodiverziteta. Uključivanjem građana na ovaj način oni mogu bliže da vide koji su to efekti nauke i koji su njeni benefiti koji nam svima mogu poboljšati živote”, izjavila je ministarka dr Begović i dodala da je na ovogodišnjem konkursu izabrano jedanaest projekata što je veliki napredak u odnosu na proteklu godinu. ,,Uključena je i lokalna saopurava, građani, osnovne škole, fakulteti, naučnici. Svi rade na projektima. Jedan od projekata je popisivanja starog drveća sa područja Šumadije u svrhu očuvanja i negovanja biodiverziteta. Osim toga, ima projekata koji će direktno pomagati građanima, poput onih o ambroziji i krpeljima. Životna sredina i očuvanje biodiverziteta ove godine su bili fokus. Osim toga, jedan od bitnijih kriterijuma za izbor projekata bio je taj da li su oni u skladu sa ciljevima održivog razvoja koje su donele Ujedinjene nacije”, istakla je ministarka dr Begović i zaključila da se poseban značaj dodeljenih projekata ogleda u njihovom uticanju na oblikovanje i menjanje javnih politika.

V.D. direktorka Centra za promociju nauke Danijela Vučićević objasnila je da su građanska naučna istraživanja pionirski projekat koji je trebao da bude dvogodišnji, ali je zahvaljujući inicijativi dobio potencijal da se nastavi. ,,Divno je videti da građani postaju deo nekog istraživačkog procesa i da se bave društveno relevantnim temama i donose odluke zasnovane na kritičkom razmišljanju i nauci. Ove godine smo imali 64 prijave što smatram velikim uspehom. Idalje nismo upoznati sa tim šta sve građanska nauka može i koja je njena snaga, ali smo svedoci toga da joj je potencijal ogroman. Pored naučno-istraživačkih organizacija koje jesu te koje koordinišu projekte, mogućnost prijave imaju lokalne samouprave, kompanije i građani”, poručila je ona.

Za finansiranje je odabrano 11 projekata iz Beograda, Novog Sada i Bora. Ovi projekti će biti realizovani širom Srbije u periodu od 2025. do 2026. godine, uz aktivnu saradnju sa predstavnicima civilnog društva, ekološkim i obrazovnim centrima, istraživačkim institutima, udruženjima i školama, kao i raznim lokalnim i nacionalnim organizacijama.

Finansirani projekti obuhvataju različite oblasti istraživanja, od zaštite životne sredine do tehnoloških inovacija, i imaju za cilj jačanje koncepta građanske nauke u Srbiji. Ovo je važan korak u uključivanju građana u naučne procese i unapređenju njihove uloge u stvaranju novih znanja.