Accessibility Tools

Skip to main content

Dr Begović o projektu "Treesury": „Zajedno sa građanima pravimo nove plantaže“

29. October 2024.

Foto: Zoran Petrović / NITRA

Na skupu „Izgradnja održive budućnosti: Povezivanje poljoprivrednika i investitora kroz inovacije“ održanom u Naučno-tehnološkom parku Beograd u prisustvu ministarke nauke, tehnološkog razvoja i inovacija dr Jelene Begović, predstavljen je projekat "Treesury" koji uvodi potpuno nov način finansiranja poljoprivrede i povezivanja između poljoprivrednika i investitora

Ministarka dr Begović rekla je na predstavljanju rezultata ovog projekta, koji je pomogao Fond za inovacionu delatnost, da takve inicijative Srbiju postavljaju kao predvodnika u digitalnoj revoluciji.

„Zahvaljujući digitalnoj imovini - tokenima, naši građani će moći da ulažu u poljoprivredu. Kupovinom jednog tokena, koji u ovom pilot projektu košta 100 evra, kupac tokena se vezuje za jedno drvo lešnika koje će se nalaziti na velikoj plantaži od 100 hektara u Čoki, a kompanija "Treesury" će se o tom stablu brinuti i gajiti ga, dok će profit dobijen od plodova biti podeljen pola-pola“, objasnila je ministarka.

Ona je dodala da je moguće kupiti i više tokena, kao i da su oni najsigurnija vrednost u digitalnom svetu, te da se sa njima kasnije može trgovati. Ministarka je naglasila da će se na taj način doprineti i održivosti i zelenoj poljoprivredi, primenom najsavremenije tehnologije - od biosenzora i satelitiskih snimaka, do regenerativne poljoprivrede.

„Lešnici su izabrani zbog njihove sposobnosti da apsorbuju više ugljen-dioksida nego što ga emituju, čime se smanjuju negativne posledice klimatskih promena. Mislim da nema pametnijeg i ispravnijeg načina nego da i mi kao građani možemo da ulažemo u poljoprivredu, i to u zelenu i održivu“, navela je ministaka.

Dr Begović je dodala da je upotrebu tokena odobrila Narodna banka Srbije, te da je kompanija "Treesury" predvodnik, jer nema mnogo kompanija na svetu koje finansiranju poljoprivrede prilaze na sličan način.

„Srbija jeste poljoprivredna zemlja i sigurna sam da je ulaganje u poljoprivredu najsigurniji način, jer će nam hrana uvek biti potrebna, a mislim da ovako čak i građani mogu da utiču na to šta će se gajiti, u šta ćemo ulagati i kako ćemo pomoći malim i srednjim privrednicima", istakla je dr Begović.

Ministarka je izrazila uverenje da će tokeni ubrzo biti prodati, čime će se pokazati da model radi i da će moći da se primeni i na druge kulture.

„Na ovaj način, novim tehnologijama, zelenim rešenjima i regenerativnom poljoprivredom pomažemo da imamo bolju i zdraviju životnu sredinu, kao i bolje, zdravije i kvalitetnije proizvode koje konzumiramo. Krećemo od samog početka, zajedno sa građanima, pravimo nove plantaže, u ovom slučaju lešnika, ali očekujemo da se to proširi i na druge biljne kulture“, zaključila je.

Galerija
Pogledajte još vesti