Опције за особе са инвалидитетом

Skip to main content

Др Беговић о пројекту "Treesury": „Заједно са грађанима правимо нове плантаже“

29. Октобар 2024.

Фото: Зоран Петровић / НИТРА

На скупу „Изградња одрживе будућности: Повезивање пољопривредника и инвеститора кроз иновације“ одржаном у Научно-технолошком парку Београд у присуству министарке науке, технолошког развоја и иновација др Јелене Беговић, представљен је пројекат "Treesury" који уводи потпуно нов начин финансирања пољопривреде и повезивања између пољопривредника и инвеститора

Министарка др Беговић рекла је на представљању резултата овог пројекта, који је помогао Фонд за иновациону делатност, да такве иницијативе Србију постављају као предводника у дигиталној револуцији.

„Захваљујући дигиталној имовини - токенима, наши грађани ће моћи да улажу у пољопривреду. Куповином једног токена, који у овом пилот пројекту кошта 100 евра, купац токена се везује за једно дрво лешника које ће се налазити на великој плантажи од 100 хектара у Чоки, а компанија "Treesury" ће се о том стаблу бринути и гајити га, док ће профит добијен од плодова бити подељен пола-пола“, објаснила је министарка.

Она је додала да је могуће купити и више токена, као и да су они најсигурнија вредност у дигиталном свету, те да се са њима касније може трговати. Министарка је нагласила да ће се на тај начин допринети и одрживости и зеленој пољопривреди, применом најсавременије технологије - од биосензора и сателитиских снимака, до регенеративне пољопривреде.

„Лешници су изабрани због њихове способности да апсорбују више угљен-диоксида него што га емитују, чиме се смањују негативне последице климатских промена. Мислим да нема паметнијег и исправнијег начина него да и ми као грађани можемо да улажемо у пољопривреду, и то у зелену и одрживу“, навела је министака.

Др Беговић је додала да је употребу токена одобрила Народна банка Србије, те да је компанија "Treesury" предводник, јер нема много компанија на свету које финансирању пољопривреде прилазе на сличан начин.

„Србија јесте пољопривредна земља и сигурна сам да је улагање у пољопривреду најсигурнији начин, јер ће нам храна увек бити потребна, а мислим да овако чак и грађани могу да утичу на то шта ће се гајити, у шта ћемо улагати и како ћемо помоћи малим и средњим привредницима", истакла је др Беговић.

Министарка је изразила уверење да ће токени убрзо бити продати, чиме ће се показати да модел ради и да ће моћи да се примени и на друге културе.

„На овај начин, новим технологијама, зеленим решењима и регенеративном пољопривредом помажемо да имамо бољу и здравију животну средину, као и боље, здравије и квалитетније производе које конзумирамо. Крећемо од самог почетка, заједно са грађанима, правимо нове плантаже, у овом случају лешника, али очекујемо да се то прошири и на друге биљне културе“, закључила је.

Галерија
Погледајте још вести