Опције за особе са инвалидитетом

Skip to main content

Стартап екосистем Београда и Новог Сада достигао највећу вредност до сада – 1,116 милијарди долара

24 Мај 2024

У оквиру презентације Унапређење могућности иновационог екосистема: организација система и управљање људским ресусрсима, која је одржан 23.5.2024. године, у оквиру поставке Владе РС на 66. Међународном сајму технике и техничких достигнућа, представници Стартап Генома презентовали су резултате истраживања Стартап Џином 2023 (Startup Genome) за Београд и Нови Сад.

Увидом у представљене резултате, са поносом можемо да истакнемо да је стартап екосистем (Београд и Нови Сад)  достигао највећу вредност до сада – 1,116 милијарди долара, као и да бележи највећи раст у односу на претходну годину (66%).

Стартап екосистем Београда и Новог Сада према презентованим подацима позиционира се као први екосистем у региону Западног Балкана, односно 10 у региону Централне Европе. Наш екосистем пружа већу финансијску подршку у раним фазама развоја иновација од бројних других европских екосистема, као што су Виљнус, Праг, Варшава, Љубљана. Према добијеним резулатима, просечна старост оснивача је 35 година (3 год. млађи у односу на европски просек), док је проценат жена у оснивачком тиму такође изнад европског и светског просека. Велики проценат стартапа из региона Београда и Новог Сада (64%) препознаје глобално тржиште као своје циљано тржиште за пласман иновативног производа.

Значајан податак је и да је 33% серијских оснивача стартапа, што нам говори и о томе да већ постоји искуство у оснивању и развоју иновативне идеје, односно да се развија предузетнички начин размишљања усмерен ка развоју и комерцијализацији иновација.

Према Стартап Џином-у, посебно се истичу успеси српског стартап екосистема:

  • Највећа вредност екосистема до сада
  • Растућа заједница са високим процентом професионалаца
  • Изванредан pool талената који формира различите компаније и тимове
  • Искусни оснивачи се враћају у екосистем (као оснивачи или инвеститори)
  • Јако и отпорно финансирање у раној фази развоја стартаапа
  • Изражена амбиција, глобални начин размишљања и прва тракција
  • Тракција у значајним напредних технологијама попут вештачке интелигенције

Такође, на основу истраживања дате су и препоруке за даљи развој стартап екосистема попут наставка окупљања и укључивања свих актера система у изградњу јаке заједнице, оснивање већег броја VC фондова и привлачења више иностраних стартапа у екосистем Београда и Новог Сада ради унапређења искуства и знања.

Истраживање је показало да екосистеми који имају издвојено координационо тело које прати екосистем и даје препоруке за његово унапређење, имају већу вредност exit-a и већи број стартапа из Серије А. Креирање оваквог тела у Р. Србији значајно би допринело преласку српског стартап екосистема у наредну фазу развоја, из фазе активације у фазу глобализације.

Званично објављивање нових резултата Стартап Џином 2024 истраживања за све екосистеме планирано је 10. јуна 2024. године у Лондону у оквиру London Tech Week догађаја.

Погледајте још вести