Министарка др Јелена Беговић посетила Институт за хемију, технологију и металургију (ИХТМ)
Фото: Зоран Петровић, НИТРА
Министарка науке, технолошког развоја и иновација др Јелена Беговић посетила је Институт за хемију, технологију и металургију у Београду, у циљу упознавања са радом и постигнућима Института, али и са његовим потенцијалним проблемима
Министарка др Јелена Беговић одржала је састанак са руководством Института којe је предводила директорка др Јасмина Стевановић, као и са Управним одбором, Научним већем и истраживачима, након чега је обишла лабораторије Института.
ИХТМ је основан 1961. године, а бави се основним и примењеним истраживањима у областима хемије, хемијске технологије, материјала, металургије и електронике микроелектронских технологија.
„Институт за хемију, технологију и металургију представља изузетно важан ресурс за нашу земљу и запошљава преко 250 истраживача и научника. Препознајући савремене трендове, Институт је направио корак ка промени пословања, са фокусом на трансфер технологија и материјализацију идеја у нове производе и услуге. Министарство у томе пружа пуну подршку, јер само са савременим институтима можемо да идемо даље у будућност“, поручила је министарка.
Захваљући пројекту SAIGE Институт је основао Канцеларију за пројекте и међународну сарадњу, а као резултат њеног рада унапређена је компетентност истраживача и спроведене бројне радионице за запослене, чиме је Институт прошао кроз трансформацију и унапредио ефикасност свог рада.
На састанцима је било речи и о улози истраживача Института у БИО4 Кампусу, али и о утицају овог кампуса на даљи развој Института.
„Постојимо као прва српска хемијска лабораторија од 1861. године, док под именом Институт за хемију, технологију и металургију постојимо од 1961. године. Бавимо се најсавременијим техникама и технологијама, а пре пар година ушли смо у пројекат SAIGE који је дао изванредне резултате“, истакла је др Стевановић.
Научни саветник у овом Институту др Дејан Опсеница објаснио је да се ИХТМ развија у два правца, а то су основна истраживања којима се постижу резултати на светском нивоу, као и сарадња са индустријом, малим и средњим предузећима и професионалним кућама које се баве хемијом.