Опције за особе са инвалидитетом

Skip to main content

Министарка Беговић одржала састанак са представницима научне заједнице, међу присутнима и председник Србије Александар Вучић

28. Август 2024.

Фото: Зоран Петровић / НИТРА

Mинистаркa науке, технолошког развоја и иновација др Јелена Беговић била је домаћин састанка са представницима научне заједнице на којем је присуствовао и председник Републике Србије Александар Вучић

Тема састанка био је пројекат Јадар и укључивање стручне јавности у циљу обезбеђивања података који би цео процес учинили транспарентним и на адекватан начин омогућили информисање грађана Србије о свим релевантним научним сазнањима у овој области.

Међу присутнима на састанку били су и председник Владе Републике Србије Милош Вучевић, председница Народне скупштине Ана Брнабић, потпредседница Владе и министарка заштите животне средине Ирена Вујовић, као и министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић.

 На самом почетку састанка, председник Александар Вучић и министарка др Беговић обратили су се присутним представницима научне заједнице.

Министарка науке Јелена Беговић рекла је да је питање животне средине од суштинске важности и за науку која има велику улогу у овој теми.

Многи од научника су посветили своје животе теми екологије, рекла је министарка и додала: “Наука треба да буде предводник у утврђивању валидннх чињеница. Наука предлаже решења. Наука може да допринесе укључивању грађана у теме заштите животне средине”, навела је Беговићева и додала да је наука поуздан партнер држави.

Према њеним речима, свима је у интересу да животна средина буде што мање под утицајем активности човека.

“Желимо да се развијамо уз поштовање свих еколошких стандарда и ми се залажемо за то”, напомиње министарка науке, технолошког развоја и иновација.

Претходне недеље је на позив Министарства науке, технолошког развоја и иновација одржан састанак са директорима института и деканима, где је сaгледано како научна заједница конкретно може да помогне информисању грађана.

“Сложили смо се да треба да се сагледају све релевантне чињенице о пројекту. Треба презентовати све познате чињенице и проширити тренутно доступна знања. Дошли смо до идеје да се успостави јавни дигитални портал који ће омогућити информисање о параметрима животне средине. Грађани ће моћи да имају отврени увид, а портал ће добијати информације од института. Држава и компаније такође треба да обезбеде све релевантне информације за овај портал, који ће бити место где ће свако моћи да се информише о стању животне средине. Планиран је и још један модул који ће бити развијен како би се грађани активно укључивали уколико примете велике промене и своје увиде ће моћи преко мобилне апликације да пошаљу на портал а то ће нама омогућити да адекватно реагујемо. Применом технологија уводи се континуирана транспарентност у праћењу стања животне средине”, истакла је др Беговић.

Председник Србије Александар Вучић рекао је на састанку у Палати Србија да очекује да се сви укључе у расправу о пројекту “Јадар”, пре свега научна заједница.

„Дискусија треба да буде озбиљна, одговорна, заснована на научним чињеницама, знању и образовању. За нас су научне чињенице од пресудног значаја. Свакако да је интерес државе да наставимо са реиндустријализацијом Србије, али то никада не сме да буде по цену здравља једног јединог човека. Без ваше сагласности и озбиљније сагласности научне заједнице, не пада нам на памет да у пројекат у тој крајњој инстанци уопште улазимо. То је важан став и наш заједнички закључак“, истакао је председник Републике Србије Александар Вучић.

Након обраћања председника Републике Србије Александра Вучића и министарке науке, технолошког развоја и иновација др Јелене Беговић, проф. др Владимир Црнојевић, директор БиоСенс института презентовао је пројекат Јадар на длану, платформу путем које ће сви заинтересовани грађани Републике Србије моћи да се информишу о значајним научним сазнањима која се тичу пројекта Јадар. У будућности платформа може да се прошири и на остала подручја у којима је животна средина потенцијално угрожена и  којa би научници у Србији требало додатно да истраже. То отвара могућност да платформа прерасте у извор који ће објединити на једном месту све неопходне еколошке информације и да прерасте у пројекат Србија на длану. Подаци на платформи ће се добијати захваљујући томе што ће наши стручњаци примењивати савремене технологије као што су сателитски снимци, дронови и сензори.

Платформа Јадар на длану представљаће алат којим ће све релевантне научне информације обезбеђене од стране наших институција о теми ископавања литијума у Републици Србији благовремено и брзо долазити до грађана наше земље, а овом платформом Влада Републике Србије уз потпуну подршку председника Републике Србије Александра Вучића настоји да достигне максималан ниво транспарентности информација када је у питању пројекат Јадар.

Галерија
Погледајте још вести