Опције за особе са инвалидитетом

Skip to main content

Међународна конференција о ретким болестима „Caring for Rare“

02. Децембар 2024.

Пета регионална конференција о ретким болестима одржана је 28. новембра у Новом Саду, са темом „Дијагностика у ретким болестима“

На конференцији су се окупили стручњаци из региона и иностранства који су заједно дискутовали о најновијим достигнућима и изазовима у дијагностици ретких болести. Ово је била значајна прилика за размену знања и искустава из области која је од изузетног значаја за све пацијенте који пате од ретких и недовољно истражених болести.

На конференцији учесницима обратила се помоћница министра у Министарству науке, технолошког развоја и иновација, др Марина Соковић:

„Изузетна ми је част и задовољство да у име Министарства науке, технолошког развоја и иновација, поздравим учеснике овог респектибилног међународног скупа у организацији Удржења “ЖИВОТ” која од свог оснивања успешно ради на унапређењу квалитета живота особа са ретким болестима и њихових породица.

Кључно је да 80% ретких болести има генетску основу, па се самим тим често испољава рано у детињству, код новорођенчади, и представља велики проблем за пацијенте, њихове породице, као и велико оптерећење за здраствени систем, јер је дијагноста јако комплексна. Кључни моменат је дијагностика која треба да буде ефикасна, прецизна и да у што краћем временском периоду дођемо до праве дијагнозе пацијента и ту леже велике шансе за повезивање науке, иновација и праксе. Све ретке болести по правилу су врло прогресивне и кад нема терапије код одређеног броја ретких болести са адекватном негом и са одређеним третманима физикалне терапије и бањске рехабилитације болест у неку руку може да се стабилизује или држи под контролом.

Поред велике стручности лекара тешко се долази до дијагнозе, па сматрамо да би употреба вештачке интелигенције у комбинацији са науком, клиничком сликом, генетичким подацима и стручношћу лекара скратила време дијагностике и повећала шансу пацијената да болест ставе под контролу. Тако је у Србији недавно под покровитељством Владе Републике Србије, у оквиру БИО4 кампуса и сарадње са јапанском фармацеутском компанијом Такеда, покренут пилот пројекат „Употреба вештачке интелигенције у раној дијагностици ретких болести“ у три велика здравствена центра у Србији - Универзитетски Клинички центар Србије, Универзитетска дечија клиника у Тиршовој и КБЦ Земун, а у сарадњи са Институтом за вештачку интелигенцију Србије.

Наука као основну мисију и задатак има да буде на услузи друштву, као што је то до сада и показала. Научници у Србији спремни су да своје знање посвете суочавању са глобалним изазовима са којима се друштво соучава”.

Галерија
Погледајте још вести