Опције за особе са инвалидитетом

Skip to main content

Иван Кадић: Катапулт програм пружа учесницима прилику да буду међу најбољима

15. mart 2023.
Катапулт програм акцелерације Фонда за иновациону делатност и у свом другом јавном позиву окупио је стартап компаније које ће својим производима и услугама обезбедити многа иновативна решења на проблеме из различитих области савременог живота

Једна од стартап компанија полазница друге групе Катапулт програма акцелерације је и Репутео, компанија Ивана Кадића, предузетника који каже да је Катапулт програм који је дизајниран да помогне у стварању и развоју успешних технолошких стартапа. “Као учесник у програму Катапулт, очекујем да ћу имати приступ менторима, инвеститорима и експертима у различитим областима који ће ми помоћи да пласирам и скалирам производ”, наводи Кадић.

Он објашњава да је његов стартап Репутео уз помоћ вештачке интелигенције развио иновативни софтвер који пружа компанијама увид у њихову репутацију на интернету и препознаје ризик од губитка репутације у онлајн окружењу. “Овај производ пружа значајну подршку компанијама у заштити свог бренда, интелектуалне својине и пословних интереса у онлине свету”, каже Кадић.

Он каже и да се за учествовање у програму Катапулт одлучио због његове изванредне репутације као крајње иновативног и висококвалитетног програма за младе предузетнике и тимове.

“Oчекујем да ћу имати могућност да учим од других учесника у програму Катапулт, да размењујем идеје и искуства са њима, да се повежем са људима који имају сличне циљеве и амбиције, и да изградим још чвршће своје мреже контаката у технолошкој индустрији како у Србији тако и у иностранству”, наводи Кадић.

Он каже да је највећа промена коју програм Катапулт може да донесе сваком учеснику је могућност да се повеже са најбољим менторима, инвеститорима и експертима из различитих области. “Овај програм пружа учесницима прилику да науче од најбољих, да деле идеје и искуства са другим предузетницима и тимовима и да добију подршку и инсајдерске савете који ће им помоћи да унапреде своје пословање”, рекао је он.

Додатно, каже Кадић, програм Катапулт пружа учесницима могућност да учествују у високоинтерактивним радионицама и тренинзима који су дизајнирани да им помогну да развију своје вештине и компетенције у различитим областима пословања. “То ће им помоћи да унапреде своје знање и управљају ризицима, развију планове за раст и проширење свог пословања.”

“Прошлогодишњи учесници Катапулт програма су хвалили менторе, који су им пружили јако битне савете и упутства за унапређење њихових пословних идеја и компанија”, објашњава Кадић. “Такође, многи учесници су истаклили значај који је програм имао приликом подизања инвестиционе рунде и колико им је видљивост и подршка програма помогла да на најбољи начин испрате процес контактирања ивнеститора како у земљи, тако и у иностранству и приликом самог подизања инвестиционе рунде, односно припреме документације и на шта је потребно обратити пажњу”, закључује Кадић.

Поред стартапа Репутео, другу групу учесника Катапулт програма акцелерације чини још 20 компанија из Београда, Новог Сада, Лознице и Нове Пазове.

Подсетимо, током Инфо дана за учеснике друге групе полазника Катапулт програма акцелерације, министарка науке, технолошког развоја и иновација др Јелена Беговић рекла је да је Катапулт партнерски програм Владе Републике Србије, Светске банке и ЕУ где је за други циклус обезбеђено 750 000 евра бесповратних средстава за подршку стартап система у Србији, а укупно за све циклусе 7,7 милиона евра.

Како је други позив за учешће иновативних стартап компанија изнедрио чак 21 компанију учесницу, овај програм акцелерације сада броји укупно 40 компанија учесница.

Програм акцелерације намењен је иновативним предузећима која су у раној фази развоја производа и освајања тржишта (Идеатион), као и предузећима са доказаном тржишном тракцијом (Сцале-уп), која имају за циљ да убрзају свој раст и прикупе додатна финансијска средстава.

Програм у првој фази акцелерације нуди интензивни тромесечни менторски програм и обезбеђује финансијску подршку у виду бесповратних средстава од 20.000 до 50.000 евра. Након прве фазе, предузећима која обезбеде квалификовану инвестицију у року од девет месеци од завршетка акцелерације, на располагању је додатна финансијска подршка кроз коинвестирајући грант у висини квалификоване инвестиције, а максимално 300.000 евра по предузећу.

Катапулт програм је део „Пројекта акцелерације иновација и подстицање раста предузетништва у Републици Србији“ (САИГЕ), који је посвећен јачању иновативног предузетништва и научних истраживања.

Погледајте још вести