Пројекат еНаука један од приоритета Министарства науке, технолошког развоја и иновација
Фото: Зоран Петровић/НИТРА
Представници Министарства науке, технолошког развоја и иновација, предвођени државним секретаром Вукашином Гроздићем, посетили су Институт економских наука у Београду како би разговарали о значају и резултатима пројекта еНаука, као и о могућностима за даље унапређење научноистраживачке инфраструктуре у Србији
Институт економских наука је једна од првих научноистраживачких установа које су од самог почетка активно учествовале у развоју и примени портала еНаука. Њихово искуство и допринос унапредили су функционалност и омогућили ефикаснију примену портала за праћење научног учинка у Србији.
„Пројекат еНаука је један од приоритетних пројеката Министарства, на којем радимо посвећено већ годину и по дана. Од следеће године почиње и фаза 2, која ће бити обогаћена научним пројектима, као и бржом и ефикаснијом дистрибуцијом и комуникацијом научних података. Данас смо посетили Институт економских наука, погледали како раде, увидели области које треба да унапредимо, и у наредном периоду интензивније ћемо радити на даљем развоју платформе, као и раду НИО уредника и истраживача“, изјавио је Гроздић.
Током састанка разговарало се о могућностима побољшања начина чувања и депоновања научних података, као и унапређења постојеће научноистраживачке инфраструктуре. Изнети су предлози за унапређење ових аспеката, с посебним нагласком на значај обезбеђивања адекватне подршке научноистраживачким организацијама.
Директор Института економских наука др Јован Зубовић похвалио је пројекат еНаука, нагласивши да је портал отворио нову димензију транспарентности и успоставио потпуно нови приступ у односу на претходне системе, као и да има изузетан потенцијал за одрживост.
еНаука је јавно доступан портал за праћење научног учинка истраживача и институција у Републици Србији и намењен је обједињеном приказивању научне продукције, области истраживања и постигнућа научноистраживачких организација и њихових истраживача.
Портал еНаука у пуном капацитету је отворена за све активне истраживаче у Србији 3. јула 2023.