Председник Владе Баварске Зедер у посети Србији разговарао о науци и технолошком развоју

Фото: Зоран Петровић / НИТРА
Министарка науке, технолошког развоја и иновација др Јелена Беговић дочекала је са проф. др Владаном Ђокићем, ректором Универзитета у Београду, проф. др Тањом Мишчевић, министарком за ЕУ интеграције и проф. др Славицом Ђукић Дејановић, министарком просвете, у згради Ректората Универзитета у Београду председника Владе Баварске Маркуса Зедера, након чега је свечано потписан међуинституционални споразум о сарадњи између Универзитета у Београду и Техничког Универзитета у Инголштаду, који су потписали проф. др Владан Ђокић, ректор Универзитета у Београду и проф. др Валтер Шобер, ректор Техничког универзитета у Инголштаду
Након тога, у Палати Србија се председник Републике Србије Александар Вучић састао са председником Владе Баварске Зедером, а министарка др Беговић била је део делегације Србије на овом састанку, на којем су важне теме између осталог биле образовање, наука и технолошки развој.
Након састанка, предсднику Владе Баварске председник Вучић уручио је Орден Републике Србије, после чега је министар финансија Синиша Мали презентовао замисао Владе Републике Србије о организацији изложбе EXPO2027 и истакао важност БИО4 Кампуса за будућност Србије.
Председник Владе Баварске Зедер је на заједничкој конференцији за медије са председником Србије Александром Вучићем у Палати Србија рекао и да ће Баварска отворити представништво у Београду које ће бити задужено, пре свега, за развијање економске, али и научно-техничке сарадње.
Вучић је издвојио сарадњу са Техничким универзитетом у Минхену, који се сматра "кровом Европе" по резултатима и успесима. Како је рекао, то је предузетнички универзитет у коме се налажи све најважније у Европи у тој области. "Рекао сам да смо спремни да платимо за отварање кампуса тог универзитета у Београду. Били бисмо срећни да постоји кампус", рекао је председник Вучић.
Вучић је издвојио сарадњу истраживачких заједница и нагласио да та заједница у Баварској има огромне успехе и истраживачке капацитете и да се у те ствари улаже 5,5 милиона евра. "Само Баварска има више департмана за истраживање вештачке интелигенције него Шпанија и Италија заједно. Зато је важно да учимо од Баварске, од вештачке интелигенције, роботике, супер компјутерингу...", рекао је Вучић.
"И у Источној Европи су оперативни Фраунхофер, који има платформу за примењену вештачку интелигенцију за материјале и производњу на Техничком универзитетима у Чешкој и Пољској. Ми бисмо волели да се слично присуство оствари и у некој од истраживачких институција у Републици Србији", рекао је он.