Посебни саветник министарке Беговић на Пословном форуму Србија – Италија
Јован Милић, посебни саветник министарке науке, технолошког развоја и иновација обратио се на Пословном форуму Србија – Италија, одржаном у Привредној комори Србије
Милић је у оквиру панела „Истраживање могућности у секторима са високим развојним потенцијалом у Србији / ЕКСПО 2027 и фокус на секторе: пољопривреда, енергетика и иновације“ разговарао са Предрагом Тончевим, саветником за програмске активности у предузећу EXPO, проф.др Владимиром Павловићем са Пољопривредног факултета у Београду и Радманом Шелмићем, саветником председника Привредне коморе Србије.
„Данашњи форум представља значајан корак ка јачању сарадње између Србије и Италије у областима науке, технолошког развоја и иновација. Србија препознаје Италију као једног од најважнијих партнера, не само у економском смислу, већ и у размени знања, искустава и најбољих пракси у научној заједници“ – рекао је Милић у свом обраћању. Посебно је истакао важност заједничких пројеката: „Фокус нам је на заједничким пројектима који подстичу одрживи развој, трансфер технологије и унапређење истраживачке инфраструктуре. Овај форум је платформа која отвара могућности за нове идеје и партнерства, што је од суштинског значаја за напредак друштва.“
Форум је званично отворио председник Републике Србије Александар Вучић, који подсетио на важност породичног бизниса.
„Ми смо са Италијом у претходним годинама подигли ниво трговинске размене по први пут на преко пет милијарди евра на годишњем нивоу. Размена услуга је 650 милиона, али ја нисам посебно срећан, то је у зависности од тога да ли говорим о увозу или извозу 36 или 31 одсто њиховог укупног увоза или извоза са Западним Балканом. Ми смо по том питању друга земља. Италија има традиционалног савезника Албанију. Ми смо помало љубоморни на то и наш је посао да у наредном периоду претекнемо Албанију, уз поштовање свих њихових традиционалних веза“ – истиче председник Вучић.
На данашњем Форуму говорио је и председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж, који је истакао да на Форуму учествује 115 италијанских и српских компанија. Посебно је позвао привреду да се упозна са могућностима и потенцијалима региона Фурланија – Јулијанска крајина, Венето и Тренто.
Амбасадор Италије у Србији Лука Гори, рекао је да је одржавање форума, као што је овај, доказ да су билатерални односи између Србије и Италије у изузетном успону.
„То је будућност коју ћемо писати заједно, у сваком смислу и односу. Посебну захвалност упућујемо председнику Вучићу, који је одвојио време да буде на Форуму, што показује значај Србије за односима са Италијом.“