Опције за особе са инвалидитетом

Skip to main content

Посебни саветник министарке Беговић на годишњици Природњачког музеја

19. Децембар 2024.

Природњачки музеј у Београду свечано је обележио 129 година постојања. Свечаности поводом Дана Природњачког музеја, присустовали су и Јован Милић, посебни саветник министарке науке, технолошког развоја и иновација и Тамара Вучић, супруга председника Републике Србије

„Природњачки музеј је један од стубова наше научне и културне баштине. Чувајући и презентујући природне вредности наше земље, он није само место чувања историје, већ и простор који инспирише нове генерације научника и истраживача. Министарство науке, технолошког развоја и иновација наставиће да подржава рад ове институције у истраживачком сегменту“ изјавио је Милић окупљенима.

У оквиру свечаности, посетиоцима су представљене нове сталне и тематске изложбе које истичу природна богатства Србије, са акцентом на ретке и угрожене врсте. Јован Милић похвалио је напоре Музеја у промоцији еколошке свести и нагласио значај сарадње између научних институција, музеја и образовних установа.

„Сведоци смо изазова са којима се природа суочава на глобалном нивоу. У том контексту, улога музеја као што је Природњачки, постаје све значајнија. Они су чувари биодиверзитета и едукатори јавности, што је посебно важно за нашу млађу генерацију.“

Тамара Вучић, супруга председника Републике Србије посебно је истакла важност изградње нове зграде Природњачког музеја у Београду.

„Природњачки музеј заслужује простор у којем ће моћи да покаже своје богатство и отвори врата заљубљеницима у природу. Како ми је рекао један драги пријатељ, сваки велики град треба да има озбиљан Природњачки музеј. Београд заслужује такав, леп и репрезентативан простор, по угледу на Лондон или Њујорк. Година 2027. је, верујем, година која ће бити од великог значаја у много чему. То је година када ћемо дочекати људе из целог света на специјализованој изложби Експо, то је година која ће свим људима, странцима, широм отворити врата Природњачког музеја. Али оно што је још, чини ми се, важније од тога јесте да ће отворити врата свој деци из Србије и шире, где ће моћи да искусе и упознају природно богатство наше земље али и света, да га упију свим својим чулима како би оно остало део њиховог света целог живота. Када поседујете у себи више од онога што у одређеном тренутку имате могућности да покажете и прикажете, али имате јасно зацртан циљ који је саткан и прожет снажном и јаком жељом и вољом, и наравно преданим радом, онда се некако универзум укроти, али не против вас него против неуспеха, и помогне вам да те своје циљеве и снове досањате.“

Иначе, Природњачки музеј у Београду, један од најстаријих музеја у Србији са више од два милиона вредних примерака, овај музеј унапређује своју мисију очувања, истраживања и промоције природног наслеђа земље.

Погледајте још вести