Опције за особе са инвалидитетом

Skip to main content

Одржано 27. заседање Сталне комисије Србија-Баварска у Минхену

29. Новембар 2024.

Фото: НИТРА

У Минхену је одржано 27. заседање Сталне комисије Србија-Баварска, које је окупило високе званичнике и експерте из области науке, образовања и иновација Републике Србије и Слободне Државе Баварске

У оквиру Радне групе 3 која се односи на образовање, науку, културу и социјална питања, Републику Србију је представљао помоћник министра за иновације, трансфер технологије и технолошки развој Владимир Радовановић.

На овогодишњем заседању, посебна пажња посвећена је питањима сарадње на пољу биотехнологије, вештачке интелигенције и иновација. Рад Комисије је усмерен на постизање дугорочних резултата, укључујући јачање академске размене, реализацију заједничких пројеката и укључивање шире заједнице у научноистраживачке активности.

Српска страна је предложила наставак сарадње кроз потписивање Меморандума о научној сарадњи, размену научних и техничких информација и унапређење координације рада научних и образовних институција. Договорено је организовање „Научно-иновационог форума Србија-Баварска“ у априлу 2025. године, ради промоције научних достигнућа и развоја нових партнерстава. Путем програма BAYHOST биће организоване радионице за српске истраживаче, које имају за циљ формирање конзорцијума и аплицирања на програме као што је Хоризонт Европа.

Једна од значајних тема заседања била је сарадња са Техничким универзитетом у Минхену, која ће обухватити развој програма предузетничког учења и трансфера технологије, чиме ће се допринети јачање српског иновационог екосистема

„Сарадња Србије и Баварске у области науке и иновација представља важан корак ка јачању научноистраживачких капацитета и привредног развоја Републике Србије. Научно-иновациони форум омогућиће умрежавање научне, академске и пословне заједнице, отварајући простор за заједничке пројекте у областима као што су биотехнологија и вештачка интелигенција. Посебно значајан аспект биће сарадња на развоју и размени знања у оквиру српског BIO4 Кампуса, што ће допринети изградњи снажног иновационог екосистема. Уз подршку партнера као што је Технички универзитет у Минхену, унапређујемо програме предузетничког учења и трансфера технологија“, изјавио је Радовановић.

Заседање је закључено договором о наставку рада на развоју билатералних пројеката, али и на јачању научноистраживачке инфраструктуре у обе земље.

Погледајте још вести