Одржана комеморација проф. др Мирославу Трајановићу

Фото: Зоран Петровић,НИТРА
Комеморација државном секретару Министарства науке, технолошког развоја и иновација проф. др Мирославу Трајановићу одржана је на Институту за испитивање материјала у Београду
Колеге, пријатељи и породица опростили су се од професора Трајановића и уписали у књигу ожалошћених.
Присутнима су се обратили министарка науке, технолошког развоја и иновација у техничком мандату др Јелена Беговић, први секретар Амбасаде Народне Републике Кине у Републици Србији господин Hu Zhiyu и ванредни професор Машинског факултета у Нишу др Милан Здравковић.
Министарка др Беговић истакла је да професор Трајановић није био само државни секретар Министарства већ и визионар, човек који је веровао да наука може да мења свет, али и да тај свет мора бити доступан свима. ,,Његова биографија није само списак титула – доктор наука, аутор бројних радова, ментор генерацијама студената – већ прича о човеку који је разумео да знање није привилегија, већ снага коју делимо да бисмо сви заједно расли. Иза себе је оставио неизбрисиво наслеђе – генерације студената којима је предавао и које је обликовао својом страшћу, знањем и вером у њихов потенцијал. У његовим учионицама нису се рађале само идеје, већ и снови о будућности коју су ти млади људи касније претварали у стварност. То је његово живо наслеђе – не само у књигама и радовима, већ у људима које је инспирисао да иду даље, да стварају и да верују да наука може променити свет”, поручила је министарка.
Проф. др Мирослав Трајановић био је државни секретар у Министарству науке, технолошког развоја и иновација, редовни професор Машинског факултета Универзитета у Нишу у пензији, истакнути научник и један од пионира примене информационих технологија у машинству и биомедицинском инжењерству у Србији.
Као државни секретар, проф. др Трајановић је допринео унапређењу система науке у Републици Србији својим дубинским разумевањем значаја науке и иновација за развој нашег друштва као и истинском посвећеношћу даљем напредовању читаве научне заједнице. Био је цењен и вољен колега, ментор и пре свега визионар који је својим знањем и човечношћу инспирисао генерације истраживача и инжењера.
Захваљујући његовом залагању и присуству на међународној сцени, Србија је постала председавајућа земља у оквиру Глобалног партнерства за вештачку интелигенцију (GPAI) и 2024. године у Београду организовала самит са преко 1500 учесника и 44 стране делегације на коме је усвојена Београдска декларација за вештачку интелигенцију чији је професор Трајановић био идејни творац.