Одржан први ЕРЦ форум, др Беговић: „Сигурна сам да ће грантова бити више ако наши научници буду више аплицирали“
Фото: НИТРА
У згради Ректората Универзитета у Београду одржан је први ЕРЦ форум као последица активности радне групе која је основана након што је Министарство науке, технолошког развоја и иновација увидело потребу да се наши научници оснаже како би више аплицирали на конкурсе за добијање грантова које додељује Европски истраживачки савет
Током уводног дела форума, присутнима се видео поруком обратила и министарка науке, технолошког развоја и иновација др Јелена Беговић.
„Грантови Европског истраживачког савета, илити ЕРЦ грантови, представљају најпрестижније грантове у Европи, а вероватно и на глобалном нивоу где се траже оне храбре идеје које данас мењају свет или толико смеле идеје да ће можда једнога дана утицати на све наше животе. Зато је битно да се Србија много више пријављује на ове позиве, имамо сјајне научнике, имамо добре идеје, фали нам можда само мало храбрости и информација о томе како да дођемо до ЕРЦ грантова“, рекла је министарка др Беговић.
Она је током свог видео обраћања истакла важност већег броја пријава на конкурсе када су у питању ови грантови.
„Идеја данашњег скупа је последица формирања једне радне групе јер смо препознали да су ЕРЦ грантови изузетно битни за нашу научну заједницу и желимо да видимо са вама које су ваше идеје, који су проблеми и изазови са којима се суочавате приликом пријављивања ових грантова и како ми као држава која стварно жели да стане иза вас можемо да вам помогнемо да аплицирате и да будете успешнији. Зато смо довели и стручњаке који ће вам одговарати на питања, који ће вас саветовати и који ће бити подршка да Србија има много више ЕРЦ грантова“, истакла је министарка и додала:
„Као што знате, Србија је до сада освојила три ЕРЦ гранта. Два из области физике и један из области споја биологије и археологије, што значи да и хуманистичке и природне науке, као и све остале имају шансу да буду носиоци ових ЕРЦ пројеката. Желимо да утврдимо који су разлози за мали број пријава јер по броју истраживача које Србија има, требало би да имамо више носилаца ЕРЦ грантова. Ту смо да вас охрабримо, ту смо да вам пружимо подршку и ту смо да вам пружимо све што вам треба да бисмо аплицирали на више оваквих пројеката јер сам сигурна да ћемо имати много више успеха ако пријава буде више“, закључила је др Беговић пожелевши срећу свим потенцијалним носиоцима грантова у будућности.
Присутнима се на догађају испред Министарства науке, технолошког развоја и иновација обратила и помоћница за науку др Марина Соковић и још једном истакла пуну подршку Министарства нашим научницима који треба светској научној заједници да покажу свој пуни потенцијал.
„Наши научници треба да своје умеће и знање које свакако имају покажу кроз аплицирање за ЕРЦ грантове како би донели још више успеха нашој земљи. Кроз добијање ових грантова научници ће допринети свом сопственом угледу, али и угледу институције за коју раде. У Министарству науке, технолошког развоја и иновација смо урадили анализу након које смо закључили да нам је неопходна радна група кроз чији рад бисмо охрабрили и оспособили наше научнике да уз сву неопходну подршку аплицирају за ЕРЦ грантове. У Србији, као што је министарка рекла у свом обраћању, имамо три добитника ЕРЦ грантова, али још петнаест добитника који су наши сународници и имају држављанство Србије, али су ангажовани на пројектима у иностранству“, истакла је др Марина Соковић.