Опције за особе са инвалидитетом

Skip to main content

На петој седници Одбора за образовање, науку, технолошки развој и информатичко друштво усвојен тромесечни извештај о раду Министарства

18. Новембар 2024.

Фото: Зоран Петровић / НИТРА 

Одржана је пета седница Одбора за образовање, науку, технолошки развој и информатичко друштво током које је усвојен тромесечни извештај о раду Министарства науке, технолошког развоја и иновација за период од јула до септембра текуће године

Министарка др Јелена Беговић је представила значајне активности које су реализоване у циљу презентовања српске науке и иновација свету и указала на индикаторе који јасно говоре о напретку научног и иновационог екосистема Србије на регионалном, европском, али и светском нивоу.

„Овај извештај је обележила научна дипломатија, издвојила бих неке битне догађаје за које мислим да су вредни да их поменемо. У Њујорку смо на маргинама Генералне скупштине Уједињених нација одржали велики пријем Србија изван будућности (Serbia Beyond Future) у организацији Сталне мисије Републике Србије при Уједињеним нацијама са председником Републике Србије господином Вучићем. Тамо смо представили иновациони екосистем Србије и напоре предузете ради достизања циљева одрживог развоја. Приказали смо и пројекат БИО4 Кампуса, као и изложбу EXPO2027 у функцији иновационог екосистема Србије. Такође, у оквиру званичне посете Немачкој на позив Центра за иновације компаније Merck са БИО4 тимом смо представили пројекат БИО4 Кампуса. Морам да кажем да сам била стварно поносна јер је седам добитника Нобелове награде седело у тој сали и након тога се јавило огромно интересовање за то што Србија ради на пољу науке и иновација“, рекла је министарка др Беговић и додала:
„Имали смо званичну посету Канади и у Отави је потписан Меморандум о разумевању између Научно-технолошког парка Београд и Института Самуел из Канаде. Тамо смо успоставили добру конекцију са Venture Lab-ом, једним од водећих иновационих центара у Канади. Након наше посете су представници и Института Самуел и Venture Lab-a дошли у Београд и сада настављамо врло конкретну сарадњу у виду подршке стартап екосистему Србије јер је Канада прво место за глобално ширење наших стартапа како би могли да крену у освајање тржишта Сједињених Америчких Држава“, закључила је министарка.

Поред ових активности, присутне је подсетила и на Министарски састанак о истраживању и иновацијама у оквиру серије министарских састанака платформи Западног Балкана о образовању, иновацијама и култури у Скопљу, где се Србија представила као лидер на Балкану када су у питању наука и иновације.

Истакла је да је у Скопљу начињен и први корак ка продубљењу сарадње са Мађарском јер је на маргинама Министарског састанка одржан први састанак са Балажом Ханком, министром за културу и иновације када је договорена даља иницијатива по питању заједничких стратешких и иновационих пројеката.

Галерија
Погледајте још вести