Опције за особе са инвалидитетом

Skip to main content

Министарка др Јелена Беговић и амбасадор Кине у Србији Њ.Е. Ли Минг се састали са 13 истраживача и 5 научника представника пројеката

25. Децембар 2024.

Фото: Зоран Петровић, НИТРА

Министарка науке, технолошког развоја и иновација др Јелена Беговић и амбасадор Народне Републике Кине у Србији Њ.Е. Ли Минг уз делегацију Амбасаде Кине одржали су састанак под називом ,,Приказивање талената и српско-кинеске стратешке сарадње у области науке и иновација”

Састанку су присуствовали 13 истраживача и 5 научника представника пројеката који ће кроз сарадњу и боравак у Кини допринети развијању научне заједнице две земље.

Овим поводом министарка др Беговић назначила је важност међународних сарадњи ове врсте. ,,Након званичне посете председника Народне Републике Кине Си Ђипинга и његовог састанка са председником Републике Србије Александром Вучићем, расписан је конкурс за 50 научника у циљу унапређења наших научних активности тако што ће млади научници из Србије отићи у Кину и боравити у најбољим научним институцијама. Они ће имати прилику да стичу нова знања и да уче о новим технологијама, а затим и да то знање донесу у нашу земљу”, закључила је министарка.

,,Расписали смо стратешке иновационе пројекте, а данас смо разговарали са добитницима који ће те пројекте водити из области које су јако важне за Србију, Кину али и за читаво човечанство, од зелене енергије, биомедицине, нових материјала, пољопривереде и производње хране”, истакла је др Беговић.

,,Нa овај начин јачамо међународну сарадњу, посебно са нашим партнерима из Народне Републике Кине, у областима знања, науке и иновација. Данас се цело човечанство суочава са великим изазовима попут климатских промена, проблема у пољопривреди и производњи хране, као и изазова у медицини и биомедицини. То су реални изазови који дотичу животе свих наших грађана и људи који живе на овој планети, а једино наука нуди одржива и дугорочна решења за њихово превазилажење”, поручила је министарка др Беговић и додала да је данашње окупљање посвећено истраживачима који су своје животе посветили науци.

Њ.Е. амбасадор Минг је истакао да ово представља веома важан догађај у историји сарадње Кине и Србије у областима науке и технологије. ,,Отварамо ново поглавље признања између наше две земље. Кина и Србија треба да раде заједно и допринесу миру, стабилности и екномском развоју у свет. Захваљујући блиској сарадњи наших министарстава науке, постигли смо значајне резултате”, изјавио је Њ.Е. Минг.

Министарство науке, технолошког развоја и иновација расписало је јавни позив за пријављивање 50 младих истраживача у циљу боравка у Народној Републици Кини у трајању од 6 до 12 месеци у следеће три године.

Галерија
Погледајте још вести